1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretmenler Şemdinli’yi Terk Ediyor
Öğretmenler Şemdinli’yi Terk Ediyor

Öğretmenler Şemdinli’yi Terk Ediyor

PKK’nın tehditlerine maruz kalan bazı öğretmenler PKK’nın aktif olduğu bazı bölgeleri terk ediyor.

14 Eylül 2011 Çarşamba 15:45A+A-

Şemdinli’ye yeni tayin olan çok sayıda öğretmen, üç gün önce yaşanan çatışmanın ardından kenti terk etti

Dün sabah saatlerinde ellerindeki bavul ve çantalarla şehir merkezindeki şehirlerarası yolcu taşımacılığı işletmelerine gelen öğretmenler, memleketlerine döndü.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılında 81 ile toplam 11 bin 475 öğretmen ataması yapıldı. Yeni atanan öğretmenler eğitim sezonu ile birlikte görevlerine başladı. Bu yılki eğitim-öğretim yılı, Doğu ve Güneydoğu’da ise Türkiye genelinden farklı, çatışmalı ortamın gölgesinde başladı. Bu çatışmalı süreç en çok bölgeye atanan öğretmenleri tedirgin ediyor. Hayatlarında ilk defa bölgeye gelen birçok öğretmen, kırsal kesimde bulunan en ücra köylerde görevlerine başlayacak. Şemdinli’de yaşanan olayın ardından bölgede öğretmenlerin güvenlik konusunun nasıl sağlanacağı merak konusu. Konuyla ilgili görüştüğümüz bölgedeki milli eğitim müdürlükleri, “Gerekli güvenlik tedbirlerinin askeri birlikler tarafından önceden sağlanıyor” yanıtını verdi.

PKK Tehdit Etmişti

PKK’nın askerî kanadı olan HPG, yeni dönem stratejisinde eğitim kurumlarının hedef olacağını şu sözlerle dile getirmişti: “Savaşla birlikte etkili olduğumuz yerde mevcut eğitimi durduracağız, kendi eğitimimizi kuracağız. Yani artık ‘devlet bize anadilde eğitim hakkı versin’ demeyeceğiz. Gücümüzün yettiği yerde devletin eğitimini durduracağız, kendimiz kendi eğitimimizi nasıl bir dilde, program-da yapmak istiyorsak yapacağız...

Gidin, Yoksa Yakarız!

Önceki gün de Şırnak'ın İdil İlçesi'nde, Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşememesini protesto için gösteri yapan yüzleri maskeli bir grup, Öğretmenevi binasına molotof kokteylleri ve taşlarla saldırmıştı. Bazı göstericilerin "Gelmeyin buralara. Terk edin gidin. Burada sizi istemiyoruz. Sizi yakarız" diye bağırdıkları gözlenmişti.

 

HABERE YORUM KAT