'Öğrenciye İçki Yasağı'nın Denizde Muhatabı Yok

25.05.2011 04:16
Öğrenciye İçki Yasağının Denizde Muhatabı Yok
19 Mayıs tatilinde düzenledikleri içkili Boğaz turunda bazı lise öğrencilerinin komaya girmesi, çocuk ve gençlere alkol satışı yasağının denetiminde yaşanan çarpıklıkları ortaya çıkardı.

24 yaş altındakilere içki satışı yasağı, kiralık teknelerde düzenlenen içkili öğrenci partileriyle deliniyor. Karalarda alkol yasağı sıkı şekilde denetlenirken, denizde yetki ve sorumluluk karmaşası yaşanıyor. Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, Çevre Zabıtası ve Deniz Polisi, denetim yetkilerinin bulunmadığını öne sürüyor.

Geçen hafta 19 Mayıs tatilinde düzenledikleri içkili Boğaz turunda bazı lise öğrencilerinin komaya girmesi, çocuk ve gençlere alkol satışı yasağının denetiminde yaşanan çarpıklıkları ortaya çıkardı. Mevzuat gereği karalarda 24 yaş altındaki kişilere alkollü içki satışı yasak. Bu kapsamda içkili eğlence mekanları ve alkol satış noktaları sıkı şekilde denetleniyor. Ancak denizlerde yasağın sorumlusu da, muhatabı da belli değil. Tekne, yat ya da gemilerde düzenlenen içkili toplantıları denetleyecek bir kamu kurumu bulunmuyor. Bu sebeple öğrenciler, eğlence adı altında tekne kiralayarak denizde serbestçe içki içebiliyor.

19 Mayıs tatilinde yaşanan ve Zaman'ın birinci sayfasından duyurduğu olayda da Facebook aracılığıyla haberleşen çeşitli okullardan 100'ü aşkın lise öğrencisi, Boğaz'da içkili tekne partisi düzenlemişti. Partide, bazı öğrenciler sarhoş olup birbirleriyle kavgaya tutuşurken, alkol komasına giren bir genç ise hastaneye kaldırılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Yapılan incelemede, ailelerin çoğunluğunun, çocuklarının bu partiye katılacağından haberinin olmadığı öğrenilmişti.

Sahil Güvenlik yetkilileri, gençlere içki yasağına ilişkin, "Biz denizlerde meydana gelen kaçakçılıktan sorumluyuz." derken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ise, "Biz arama ve kurtarma ile yetkiliyiz." bilgisini verdi. Çevre Zabıtası 'tüm sorumluluklarının denizlerdeki kirlilik' olduğunu ifade ederken, Deniz Polisi, "Bizim yetki sahamız deniz üzerinde meydana gelen her türlü adli olayları aydınlatmakla sınırlı." açıklamasını yaptı. Zaman muhabirleri, konuya ilişkin bilgi almak için aradıkları İstanbul Valiliği yetkililerine de ulaşamadı. Akıllarda ise, "Deniz üzerinde 18 yaş altı gençlerin düzenlediği alkollü tekne partilerini kim denetleyecek?" sorusu kaldı.

İstanbul Valiliği'nin Boğaz'daki teknelerin ruhsatlandırılması ve işletilmesi ile ilgili yayımladığı genelgede kurum ve kuruluşlara düşen görevler ayrıntılı olarak sıralanıyor. İçkili veya içkisiz yüzer lokanta, yüzer otel, eğlence yeri, yolcu hatları, turistik gezi ve ulaşım gibi amaçlarla kullanılan tekneleri kapsayan genelgede deniz taşıtlarında düzenlenen etkinliklere yönelik denetim yapacak herhangi bir kurumun yer almaması dikkat çekiyor. Genelgeye göre valilik, söz konusu taşıtlara işletme izni belgesi verilmesinden sorumlu. Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü ise teknelerin denize elverişlilik belgesinin verilmesi ve ruhsat belgesi için gerekli evraklar gibi işlemleri takip etmekle mükellef. İl Sağlık Müdürlüğü ise teknelerde teknik, hijyenik ve sıhhi şartların temininin sağlanmasıyla ilgileniyor.

REYHAN GÜL, FATİH SINAR / ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim