1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğrencilerle Polis Arasında Yine Çatışma Çıktı
Öğrencilerle Polis Arasında Yine Çatışma Çıktı

Öğrencilerle Polis Arasında Yine Çatışma Çıktı

ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi öğrencilerinden bir grup, hükümeti ve polisi protesto etmek için AK Parti Genel Merkezi'ne yürümek isteyince polisle çatışma çıktı.

05 Ocak 2011 Çarşamba 17:01A+A-

Polisin üniversitelere müdahalesini protesto eden, çeşitli üniversitelerden yaklaşık 500 öğrenci, ODTÜ kampüsünde toplanarak AK Parti Genel Merkezi'ne yürümek istedi.

"Başkaldırıyoruz", "Eşit, Parasız Bilimsel Anadilde Eğitim İstiyoruz" yazılı pankart açan ve slogan atan öğrenciler, kampüsün çıkışına geldi.

Polis, grubun kampüsten çıkmasını önlemek için panzerlerle yolu kapatırken öğrenciler "Başkaldırıyoruz" yazan suntadan kalkanlarla üniversite girişine barikat kurdu.

Bir süre barikatın arkasında bekleyen ve çeşitli sloganlar atan öğrenciler, AK Parti Genel Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. Güvenlik güçleri, öğrencilerden dağılmalarını istedi. Uyarıları dikkate almayan öğrenciler ile çevik kuvvet ekipleri arasında arbede çıktı. Polis barikatını aşmak isteyen öğrencilerin taş ve sopalarla saldırması üzerine polis ekipleri tazyikli suyla müdahalede bulundu. Polis, taş atan öğrencilere biber gazı sıktı. Dağılan öğrenciler, tekrar toplanarak polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler, burada da polise taş attı. Polisin öğrencilere yönelik tazyikli su ve biber gazıyla müdahalesi de devam etti.

Öte yandan, olayı görüntülemek isteyen bazı basın mensupları da tazyikli su ve biber gazından etkilendi.

Desteğe Giden CHP'li Vekil de Protesto Edildi

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da eylemlerine destek için gittiği öğrenciler tarafından taşlandı.

Üniversite öğrencilerinin ODTÜ'deki eylemine destek vermek için üniversite kampüsüne gelen CHP Milletvekili Sosyal, öğrencilerin protestosuyla karşılaştı. Öğrenciler "Faşist CHP ODTÜ'den defol, CHP'yi istemiyoruz" şeklinde slogan attı. Öğrencileri ikna edemeyen Soysal, üniversiteden ayrılırken de arkasından taş ve limon atıldı.

HABERE YORUM KAT