1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Öğrenciler Darbe Karşıtı Gösteri Düzenledi
Öğrenciler Darbe Karşıtı Gösteri Düzenledi

Öğrenciler Darbe Karşıtı Gösteri Düzenledi

Mısır'ın bazı kentlerinde öğrenciler, akademik takvimin başlamasıyla darbe karşıtı gösteriler düzenledi.

A+A-

Mısır'ın bazı kentlerinde öğrenciler, akademik takvimin başlamasıyla darbe karşıtı gösteriler düzenledi.

Minya ilindeki Mugaga, Melvi, Beni Mezzar, Udve, Samalut ve Dir Mevas'daki okullardan çıkan öğrenciler protesto yürüyüşleri düzenleyerek, "Askeri yönetim düşmeli", "Cumhurbaşkanımız Mursi" sloganları attı.

Samalut'taki El-Hıyari Okulunun 400 öğrencisi okula girmeyi reddederek, düzenledikleri gösteride Rabia işaretinin olduğu bayrakları taşıdı.

Okul yöneticilerinin öğrencileri, siyasi fikirleri ile eğitimi birbirine karıştırmamaları yönünde ikna etmeye çalıştığı, başta tepki gösteren öğrencilerin yöneticilerle yaptıkları tartışmanın ardından okula girdiği belirtildi.

Samalut Kız Lisesi'nde de 50 kadar öğrencinin Rabia bayraklarıyla okula girdiği ve okul yöneticilerinin öğrencilerden bayrakları indirmelerini talep ettiği kaydedildi.

Okulda orduya övgü

Semtteki Ez-Zehra Ortaokulu yöneticilerinin okulda, orduyu öven "Tesellüm el-Eyadi" marşını çalmasına bazı öğretmenler tepki gösterdi. Yaşanan tartışmalar, okuldaki diğer öğretmenlerin araya girmesiyle sona erdi.

İskenderiye ve Tanta Üniversitesinden öğrenciler de Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilere müdahale edilmesinin ardından darbe karşıtı eylemlere katılan arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto için gösteri düzenledi. Öğrenciler, "Sisi, liderimiz Mursi", "Ben öğrenciyim, terörist değil" sloganları attı.

Öğrencilere gözaltı

Öte yandan gençlere ve öğrencilere darbe karşıtı gösterilere katılım çağrısı yapan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi İsmailiye ili yetkilileri, emniyet güçlerinin gösterilere katılan ortaokul ve lise öğrencilerinden 8 kişiyi gözaltına aldığını bildirdi.

Mısır Eğitim Bakanlığı, eğitim kurumlarında, ülkedeki siyasi gruplara tepki göstermek veya destek vermek amacıyla etkinlik düzenlenmemesi yönünde çağrıda bulunmuştu.

misir-ogranci-eylem-20130921-01.jpg

misir-ogranci-eylem-20130921-02.jpg

misir-ogranci-eylem-20130921-03.jpg

misir-ogranci-eylem-20130921-04.jpg

misir-ogranci-eylem-20130921-05.jpg

misir-ogranci-eylem-20130921-06.jpg

HABERE YORUM KAT