1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Öğrenci Andının” İptali İstemine Ret
“Öğrenci Andının” İptali İstemine Ret

“Öğrenci Andının” İptali İstemine Ret

Danıştay, her sabah ilköğretim okullarında okutulan "Andımız" adlı "öğrenci andının" iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

01 Nisan 2011 Cuma 12:58A+A-

Okullardaki ırkçı uygulamanın kaldırılmasına Danıştay engeli...

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında okutulan "öğrenci andının" iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

Danıştay 8. Dairesi'nin kararında, Anayasa'nın başlangıç kısmında ve 1739 sayılı Yasada belirtilen amaçlar doğrultusunda, Türk Devletini ve Milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesinin milli eğitim sisteminin temel amacı olduğu belirtildi.

"HERKES TÜRKTÜR; O HALDE ANT İÇMEYE DEVAM!"

Anayasanın 10. maddesinde, herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu anımsatılan kararda, Anayasa'nın 66. maddesinde ise 'Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür' hükmüne yer verildiğine işaret edildi.

Kararda, 'Ülkemizin geleceği olan yeni nesillerin Anayasamızda ve 1739 sayılı Yasada yer alan amaçlar doğrultusunda yetiştirilmelerine ve yeni nesillere Türk Devletinin ve milletinin bir ferdi olma onurunu duymaya ve hazzını yaşatmaya yönelik, Anayasamızda ve Yasalarımızda yer alan ifadelerden oluşan dava konusu öğrenci andında, Anayasa ve Yasa maddelerine aykırılık bulunmamaktadır' denildi.

Davacının, 'Öğrenci andının bir ırkı esas aldığı, zorla okutulduğu' iddialarına yer verdiği anımsatılan kararda, şunlar kaydedildi:

'Türk kelimesi bir ırkın değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ne olursa olsun tüm vatandaşların bir araya gelerek oluşturdukları ve herkesi kapsayan ve kucaklayan milletin ortak adı olup, aksi yöndeki davacı iddialarına itibar edilmemiştir. Nitekim Anayasamızda bu hususun vurgulanması bakımından, Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin herhangi bir ayırma tabi tutulmaksızın Türk olduğu belirtilmiştir. Açıklanan nedenlerle davanın reddine oy birliği ile karar verildi.'

Kararda, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12. maddesinde yer alan, "Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem; Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk; Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!" şeklindeki öğrenci andına da yer verildi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum