1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Ofer Cezaevi Önünde 70 Filistinli Yaralandı
Ofer Cezaevi Önünde 70 Filistinli Yaralandı

Ofer Cezaevi Önünde 70 Filistinli Yaralandı

Ofer Cezaevi Önünde Çıkan Çatışmada 70 Filistinli Yaralandı.

A+A-

İşgal güçleri esirlere destek gösterisine gerçek mermi ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Batı Yaka’nın Ramallah şehrindeki işgal rejimine ait Ofer Cezaevi önünde açlık grevindeki esirlere destek için yapılan gösteriye sert müdahale eden işgal güçleri 70’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldular.

Filistin Kızılay’ı yaptığı açıklamada zindanlarda açlık grevi direnişi sürdüren ve sağlık durumları kritik bir aşamaya gelen Filistinli esirlere destek için dün (21 Şubat Perşembe) Ofer Cezaevi önünde toplanan yüzlerce göstericiye karşı şiddet kullanılması neticesinde 70’ten fazla göstericinin yaralandığını belirtti. Yapılan açıklamada yaralılardan en az birinin gerçek mermi, 26’sının plastik mermi geri kalanların ise atılan göz yaşartıcı bombalar nedeniyle yaralandığı kaydedildi.

Dün esirlere destek gösterisi yapılacağını öğrenen işgal güçleri sabah erken saatlerde cezaevi çevresini kordona alıp, caddeleri kapattı. Civardaki binaların üstüne keskin nişancı yerleştiren işgal güçleri çevreyi de adeta askeri kışlaya çevirdiler.

Göstericilerin cezaevi kapısına ulaşmasını engellemek için yüzlerce işgal askeriyle polisin görev yaptığı görülürken, askerlerin arasında çok sayıda subayın olması da dikkat çekti.

Birzeit Üniversitesi öğrenci grupları birkaç gündür Ofer Cezaevi önünde Filistinli esirlere destek gösterileri düzenliyor. Öğrenciler tarafından düzenlenen gösterilere vatandaşlar da yoğun bir şekilde destek veriyor. (FEM)

 

HABERE YORUM KAT