1. HABERLER

  2. HABER

  3. OECD’den Gelir Dağılımı Adaletsizliği Raporu
OECD’den Gelir Dağılımı Adaletsizliği Raporu

OECD’den Gelir Dağılımı Adaletsizliği Raporu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne üye ülkelerin çoğunda son 30 yılın en yüksek gelir dağılımı adaletsizliği yaşandığı bildirildi.

A+A-

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporunda üye ülkelerde gelir dağılımı adaletsizliğini son yıllarda önemli ölçüde arttığı vurgulanırken, üye ülkeler arasında zengin ve fakir arasındaki uçurumun giderek arttığı,  üye ülkelerin çoğunda son 30 yılın en yüksek gelir dağılımı adaletsizliğinin yaşandığı kaydedildi.

Üye ülkelerde zenginlerin toplam nüfus içindeki payının yüzde 10 olduğuna dikkat çekilen raporda, zenginlerin, yoksullardan ortalama 9,5 misli daha fazla kazandığı ifade edildi.

Raporun sonuç bölümünde, gelir dağılımı adaletsizliğinin ekonomik büyüme üzerinde kaçınılmaz olarak olumsuz etki yaptığı, gelir dağılımı eşitsizliğiyle mücadelenin toplumları daha adil ve ekonomilerini daha güçlü hale getirdiği uyarısı yapıldı.

OECD’nin gelir dağılımı adaletsizliği hesaplamalarında kullandığı Gini parametrelerine göre 2012 yılı için gelir dağılımı adaletsizliğinin en fazla olduğu 21 ülke içinde Meksika ilk sırada gösterildi. Listede ABD üçüncü sırada yer aldı.

Gelir dağılımı adaletsizliğinin en az olduğu ülkeler arasında Norveç birinci sırayı alırken, bu ülkeyi Danimarka ve Çek Cumhuriyeti takip etti.

Raporda, bununla birlikte 1985-2012 arasında  gelir dağılımı eşitsizliğini çok az da olsa düşürmeyi başaran ülkeler Türkiye ve Yunanistan olarak gösterildi. Aynı süre içinde gelir dağılımı eşitsizliğinin en fazla arttığı ülkeler de İsrail, Yeni Zelanda, ABD, İsveç ve Finlandiya oldu.

HABERE YORUM KAT