1. HABERLER

  2. HABER

  3. ODTÜ'nün Yeni Mescidi Şubat Ayı İçinde Açılacak
ODTÜ'nün Yeni Mescidi Şubat Ayı İçinde Açılacak

ODTÜ'nün Yeni Mescidi Şubat Ayı İçinde Açılacak

ODTÜ yerleşkesinde gerginliğe yol açan ve inşaat çalışmaları süren hazırlık okulu yakınındaki mescidin, 20 gün içinde hizmete girmesi planlanıyor.

A+A-

ODTÜ'de namaz kılan öğrencilerin var olan mescidlerin ihtiyacı karşılamadığı için daha büyük bir mescid yapılması talebi üzerine başlatılan, sözde özgürlükçü birtakım Sol görüşlü öğrencilerin tepkisine neden olan “Kıbrıs Baraka” adı verilen mescid inşaatı sürüyor.

Daha önce proje ofisi ve kütüphane arşiv alanı olarak kullanılan barakanın geçen yılın temmuz ayında boşaltılmasının ardından, ağustos ayında ihaleye çıkılmış ve bir buçuk ay önce bir bölümü mescide çevrilmek üzere tadilata başlanmıştı.

ODTÜ yetkililerinden alınan bilgiye göre, barakanın bir bölümünün mescid, diğer bölümünün ise ofis olarak kullanılması, ODTÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı mimarlarınca bir yıl önce projelendirildi.

Kadın ve erkeklerin ibadetlerini yerine getirmesi için ayrı bölümlerin yapıldığı mescidde, her iki mekânın abdest alma yerleri hazırlandı, tuvaletler ve lavabolar tamamlandı. Çatı onarımı ve çevre tretuvar işleri sona eren mescidin, aydınlatma ve ısıtma sistemleri kuruldu.

Toplam 120 Metrekare Olacak

Mescidde 25 metrekarelik alan kadınlar, 35 metrekarelik alan ise erkekler için ayrıldı. Mescid, yaklaşık 100 kişinin ibadetini yerine getirmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Mescidler, kadın ve erkekler için ayrı olmak üzere ibadet ve abdest alma mekânlarıyla birlikte toplam 120 metrekare olacak.

İnşaatta bundan sonraki aşamada, kadın ve erkek mescidleri ile öğretim üyelerinin ofislerinin giriş kapıları ayrılacak. Kaba inşaatı bitirilen mescidin, tesisat sistemi ile boya badana işlerinin tamamlanmasının ardından halıları döşenerek hizmete açılması bekleniyor.

Yetkililer, “Mescidin inşaatı bu ay sonuna kadar tamamlanabilir. Ancak barakada bir duvarın yıkılması gerekiyor. Burada mescidin hizmete girmesi için planladığımız tarih 20 gün sonrası. Öngöremediğimiz bir durum çıkarsa, mescidin hizmete girmesi, şubat ayının ortasını bulabilir.” açıklamasında bulundu.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT