1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ODTÜ/Gezi Ruhu Durumdan Vazife Çıkarıyor
ODTÜ/Gezi Ruhu Durumdan Vazife Çıkarıyor

ODTÜ/Gezi Ruhu Durumdan Vazife Çıkarıyor

Darbe karşıtlığı ve Rum-Ermeni cemaatlerine karşı girişilen tertipleri vaktinde değil de ancak boşa çıkartıldığı dönemlerde kınayanların bu dönemde Gezi ve ODTÜ güzellemeleri ve teşvikleri için yarış halinde oldukları gözlerden kaçmıyor.

A+A-

ODTÜ/Gezi Ruhu Durumdan Vazife Çıkarıyor

Kenan Alpay

ODTÜ’de tesettürlü kızlara karşı sergilenen insanlık dışı saldırıların müsebbibi akıldan ve ahlaktan nasipsiz o iki çirkin öğrenci müsveddesinden müteşekkil değildi şüphesiz. Edep ve terbiyeden yoksun bu saldırgan tipleri üreten bir eğitim sistemi ve siyasi atmosferin varlığı asıl sıkıntı kaynağıdır.

ODTÜ Ruhu kimliğiyle, resmi ideoloji ve Kemalist iktidar sınıfları adına toplumun karşısına dikilen bu öğrenci tipi maalesef arızi ve istisnai değildir. Tersine bu öğrenci tipi daha genel anlamda bir Kemalist yurttaş ve makbul vatandaş modelini işaretlemektedir. İslam ve İslami değerleri temsil eden bütün birey, çevre ve kurumları sindirip terbiye etme hakkını uhdesinde tutan laik-ulusalcı yurttaşlar ne mi yapmak istiyorlar? Elbette 27 Mayıslar, 12 Martlar, 12 Eylüller, 28 Şubatlar yaradan ahfadın çocukları olarak cuntacı şeflerinin izinden gidiyorlar. Her zaman olduğu gibi yine “durumdan vazife çıkarıyorlar” anlayacağımız.

Direniş Değil Faşist Saldırı

İster başörtülü öğrencilere isterse başörtülü öğrencilerin yurt, kulüp, seminer veya dergi tanıtım faaliyetlerine yönelmiş olsun ODTÜ’deki çirkin saldırı kontrol dışı veya marjinal bir grubun provokasyonu olarak nitelenemez. Neden kontrol dışı veya marjinal bir saldırısı şeklinde nitelenemeyeceğinin en temel göstergesi bu saldırı karşısında takınılan tavırlar olacaktır şüphesiz.

ODTÜ Ruhu’nu sahiplenenlerin başörtülü öğrencilere yönelik saldırı ve saldırganlara yüklediği anlam, söz konusu terbiyesizlik ve tecavüzün laik-ulusalcı ve sol-sosyalist cenahtaki ideoloji ve kadrolar tarafından takdir edildiğini açıkça gösteriyor. Mesela Cumhuriyet Gazetesi “Cemaat ve tarikatlara direniyoruz” manşetiyle saldırganları masumlaştırma ve mağdurları suçlamak üzere konuşlanıyordu. Cumhuriyet gibi hem Kemalist hem de Baasçı/Esedçi TKP’nin Sol Gazetesi ise “Cemaatin ODTÜ operasyonunun boyutları” üzerinden faşist karakter ve eylemleri temize çıkarmaya yelteniyordu.

ÖDP’nin BirGün Gazetesi ise faşist saldırıları “ODTÜ’de Cemaat’e öğrenci kaydetmek için çalışan başörtülü kadınlarla solcu gençler arasında çıkan tartışma” cümlesiyle basitleştirmeye yelteniyordu. İşin daha da garibi BirGün’ün editörleri kendi çirkinlik ve faşistliklerini, herkesin kullanımına açık “Anti Kapitalist Müslümanlar” isimli karikatürlerin arkasına gizlenerek sergileyecek kadar zavallılaşıyorlardı: “Zengin sofrasına oturan cemaatçilere karşı biz de mücadele veriyoruz”. Faşist ruh, despotik karakter, zalimlere yaltaklanmayı marifet bilen zavallılık kendisine işte böyle pespaye dayanaklar arıyor.

CHP’nin yayın organı Yurt Gazetesi faşist saldırganları “ODTÜ’de cemaat militanlarına gösterilen tepkinin sembolü” olarak lanse ederken savunma değil saldırı düzenini koruyordu. Terbiyesizlik ve tecavüze yönelen tepkileri “Türban üzerinden linç kampanyası” tadında servi ediyor, ülke genelinden destek eylemleri bahsi açıp “Her yer ODTÜ” şeklinde bir final yapıyordu.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…