ODTÜ'de Yapılan Taciz, Öğrenim Hakkına Saldırıdır

06.09.2013 16:55
ODTÜde Yapılan Taciz, Öğrenim Hakkına Saldırıdır
YÖK Başkanı Çetinsaya, ODTÜ'de yaşanan başörtülü öğrencilere sözlü saldırı gibi olaylara izin vermeyeceklerini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırıya ilişkin, yaptığı yazılı açıklamada, ODTÜ’de dün yaşanan olayla ilgili yaşadığı hayret ve üzüntüyü dile getirdi.

Üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Çetinsaya, başörtüsü taktığı için baskı gören öğrencilerin olduğu bir utanç tablosunu Türkiye’nin bir daha yaşamayacağını vurguladı.

Çetinsaya, dün yaşanan olayın öğrenciler arasında bir çatışma ya da gerginlik olarak nitelenemeyeceğini, yapılanın doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırı anlamına geldiğini ifade ederek, ODTÜ yönetiminin bu konuda derhal soruşturma açmasını beklediklerini kaydetti.

''Gerekli yasal müdahale yapılacak''

Türkiye’nin yeniden öğrenci olayları ile istikrarsızlaştırılamayacağını, artık eski Türkiye’de yaşanmadığının herkes tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizen Çetinsaya, üniversitelerde şiddete başvurmamak, temel insan hak ve özgürlüklerine saldırmamak ve ayrımcılık yapmamak kaydıyla her tür görüşün özgürce ifade edilebileceğine dikkati çekti.

Çetinsaya, şiddete ortam hazırlayan, temel insan hak ve özgürlüklerine saldıran, tacizkar ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, bu konuda gerekli yasal müdahalelerin yapılacağını vurguladı.

Ayrıca büyüyen, gelişen ve dünyayla rekabet etmeye başlayan Türkiye üniversitelerinin tam da açılış haftasında bu şekilde gündeme gelmesini ise ayrıca üzüntüyle karşıladığını belirten Çetinsaya, Türkiye’nin ve üniversitelerin hoşgörü kültürünü teşvik ettiği, farklılıkları zenginliğe dönüştürebildiği oranda dünyadaki konumlarını daha da güçlendirebileceğini ifade etti. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim