1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öcalan’la Görüşmeye Ergin’den Yeşil Işık
Öcalan’la Görüşmeye Ergin’den Yeşil Işık

Öcalan’la Görüşmeye Ergin’den Yeşil Işık

Adalet Bakanı Ergin, Kürt sorununa kalıcı çözüm üretmek için yoğun bir çaba içinde olduklarını belirterek, sürece Öcalan’ın da dahil edilebileceğini söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Oslo süreciyle ilgili tartışmaların doğru zeminde yapılması gerektiğini belirterek “Bu tartışmalar içimi kanatıyor” dedi.

NTV’ye açıklamalarda bulunan Ergin, yaşanan sorunun “yakıcı, yıkıcı ve tahripkâr bir sorun” olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu sorunun tartışılmasında siyasetçilerin, medya mensuplarının, STK temsilcilerinin ‘Benim düşüncem, sözüm var’ diyen herkesin siyaset ve demagoji yapmadan, doğru zeminde konuşması gerekiyor.” Devletin karşı karşıya olduğu sorunu çözmek için elindeki tüm enstrümanları kullandığını vurgulayan Ergin, “Sorunu kalıcı olarak çözmek için siyaset kurumu, devletin istihbarat birimleri de gerekli çalışmaları yapar” dedi.

Sorunu çözecek enstrümanlar

Çözüm sürecine Öcalan’ın da katılabileceğini belirten Bakan Ergin, şu ifadeleri kullandı: “Abdullah Öcalan’ın da bu sürece girmesi konusunda ayrım yapmıyorum. Bu sorunu çözecek tüm enstrümanlar vardır. Değişen şartlar ve ortama göre, istihbarat birimi, siyaset kurumu, güvenlik bürokrasimiz oturup karar verirler. Hangi enstrümanı kullanmayı kararlaştırırlarsa onu kullanırlar. Bunu yapmamaları bir eksikliktir.”

Öcalan’ın rol almak için üç şartı

Abdullah Öcalan, PKK’nın 14 Temmuz 2011’de 13 askerin hayatını kaybettiği Silvan saldırısının ardından yaptığı açıklamada hem örgüte hem de devlete ağır eleştirilerde bulunarak süreçten çekildiğini bildirmişti. Öcalan, saldırıdan 13 gün sonra avukatlarıyla yaptığı görüşmede şunları dile getirmişti: “Benim rol almamı isterlerse üç şartım var; sağlık, güvenlik ve özgür hareket etme. Bu üç şartı sağlayabiliyorlarsa ben devam ederim. İki taraf da rolüm konusunda anlaşırlarsa, sağlık, güvenlik, özgür hareket alanı yaratırlarsa, rolümü oynarım.”

TARAF

HABERE YORUM KAT