1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Öcalan’ı Ergenekoncu Subaylar Yönlendiriyor”
“Öcalan’ı Ergenekoncu Subaylar Yönlendiriyor”

“Öcalan’ı Ergenekoncu Subaylar Yönlendiriyor”

Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na konuşan Kemal Burkay, "Abdullah Öcalan'ı Ergenekoncu subaylar yönlendiriyor" dedi.

17 Ocak 2012 Salı 20:41A+A-

Sürgüne gönderilen ve 31 yıl yurtdışında yaşayan Kemal Burkay geçtiğimiz yıl Türkiye'ye döndü. Türkiye geldiğinde "Kürtler için silahın sigorta değil engel" olduğunu söyleyen Kürt şair, yazar, siyasetçi aydın Kemal Burkay, bu kez Meclis'te çok çarpıcı iddialarda bulundu.

Devletteki illegal yapılanmaların örtüsünün kaldırılmasını isteyen Burkay, "Ergenekon örgütü isim değiştirmiş olan kontragerilladır”, “Abdullah Öcalan'ı Ergenekoncu subaylar yönlendiriyor" tespitlerini komisyona aktardı.

Burkay, komisyona girerken, "İnsan hakları ihlallerine tanık oldum, önemli bilgilerim var" dedi.

Komisyonla yaşadıklarını ve çarpıcı iddialarını paylaşan Kemal Burkay, 60'lardan başlayarak kontrgerilladan, JİTEM'den Ergenekon'a uzanan çizgiyi anlattı.

“Ergenekon Örgütü İsim Değiştirmiş Olan Kontragerilladır"

Burkay, " ‘Kontrgerilla' denilen örgütün çalışmalarının da iyi incelenmesi gerekiyor. Geçmiş araştırılacaksa bu örgütün üzerindeki perdenin de kaldırılması gerekiyor. Bu örgüt, tüm NATO ülkelerinde tasfiye edilmesine rağmen yıllarca Türkiye'de anti-sol propaganda için kullanılmaya devam etti. Kontrgerillaya artık bizim ülkemizde ihtiyaç kalmadı, tasfiye edilmesi gerekiyor. Bunlar, ortalığı karıştırmak, darbelere zemin hazırlamak için kullanıldı. Aslında, 'Ergenekon' denilen örgüt, isim değiştirmiş kontrgerilladır. Bu çerçevede, JİTEM'in faaliyetleri de araştırmalı” diye konuştu.

PKK'nın ortaya çıkış aşamalarının dikkatle incelenmesi gerektiğini ifade eden Burkay, şunları söyledi:

"PKK'nın ortaya çıkması sistemli bir devlet projesidir. Öcalan, kendisi, ‘İlk 3 yıl devlet ekmeğimizi verdi, korumamızı sağladı’ diyor . Ancak Suriye’ye geçince durum değişti. Biz yurtdışına cuntadan, darbeden kaçmıştık. Ama PKK eliyle orada eylemler yaptırıldı."

Öcalan’ın Türkiye'ye getirildikten sonra Ergenekon'un kontrolü ve denetimi altına girdiğini savunan Burkay, 1999'da Abdullah Öcalan yakalandıktan sonra PKK'nın 5 yıl kadar eylem yapmadığına işaret etti.

“Peki eylemler neden tekrar başladı?” sorusuna Burkay, şu yanıtı verdi:

"2004'ten sonra ne oldu? Balyoz, Ayışığı gibi darbe hazırlıkları dönemine denk geldi. Öcalan’a ‘biraz hareket’ dediler. Öcalan, Ergenekoncu subayların denetimine girdi. Sonra PKK tekrar savaşçı konuma geldi. Derin devlet, darbe koşullarını olgunlaştırmak için 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, hatta 28 Şubat öncesinde olduğu gibi devreye girdi. Filmi hep birlikte seyrettik."

Kemal Burkay, sorunun çözümüne ilişkin ise demokratik yöntemleri hatırlatıyor.

"Benim derdim PKK değil, oyunun sona ermesini, silahların susmasını istiyorum” diyen Burkay, ”Hem PKK silahları susturmalı hem de devlet son yıllara kadar sürdürdüğü tartışmalı yöntemleri terk etmeli” diye konuştu.

Milletvekillerinin soruları üzerine, BDP'nin politikalarını da değerlendiren Burkay, ''demokratik özerklik'' talebinin ''içinin boş'' olduğunu söyledi.

Burkay, “PKK kendi içinde demokrasiyi işletemeyen bir örgüt. BDP'nin muhatap alınması doğal. Ancak BDP'lilerin yeterince cesur oldukları kanısında değilim" şeklinde konuştu.

Sorunun çözümü konusunda umutlu olup olmadığı konusunda ise Yazar Burkay, "Kolay değil ama artık bir değişim söz konusu. İnişli çıkışlı da olsa umutluyum" dedi.

Kemal Burkay, tespitlerini şu çağrıyı yaparak nokta koydu:

"Karanlıkların aydınlanması isteniyorsa partiler arası çekişme yapılmadan elbirliği ile daha kolay olacağını düşünüyorum. Bu sadece AK Parti'nin yapacağı bir iş değil. Desteğe elbirliğine ihtiyaç var."

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum