1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öcalan'dan 15 Nisan Tehditi
Öcalan'dan 15 Nisan Tehditi

Öcalan'dan 15 Nisan Tehditi

İmralı heyetinde bulunan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, "Öcalan'ın en geç 15 Nisan 2015’e kadar bir çözüme ulaşılmasını istediğini, 'Aksi takdirde böyle sürdüremeyiz' dediğini aktardı.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi'nin 1. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Eşbaşkan Hatip Dicle, Öcalan'ın müzakere taslağı ve kendisiyle yaptıkları son görüşmeye dair konuştu. Öcalan'ın, "Barış ve Müzakere Taslağı'nın, 4-5 aylık süreçte, 15 Nisan'a kadar tüm aşamalarının bitmesi gerekiyor, aksi takdirde sabrımın son sınırındayım" dediğini aktaran Dicle, şunları söyledi:

“Geldiğıimiz nokta çok önemli, Öcalan aynen şöyle dedi: ”Hükümete söyleyin, ben kimseyi tehdit etmiyorum ama bu son şanstır. Bu barış ve demokratik çözüm için son şanstır. Barış ve demokratik çözüm taslağı üzerinde bir şekilde, 4-5 aylık süreçte, en geç Nisan 15’e kadar tüm aşamaları bitmek üzere, mutlaka bir çözümü, bir siyasi çözümü yakalamalıyız. Aksi takdirde sabrımın son sınırındayım. Böyle sürdüremeyiz. Bir hafta, 10 gün sonra sizi bekliyorum” dedi. Bugün ayın 13’ü, 14 gündür daha biz adaya gidip Öcalan’a Kandil’in mesajını iletebilecek durumdayız. Hükümet taslak üzerinde ne diyecek, bilmiyoruz. Gelinen tarihi halkayı önemsemek lazım."

"Çözüm fırsatı kaçılırsa Ortadoğu’da başlayan üçüncü dünya savaşının, komşularda alevlerini gördüğümüz, Türkiye’ye bütün etkilerinin yansıdığı savaş girdabına yuvarlanırız" diyen Dicle, "Sayın Öcalan bu konuda elinden gelen bütün çabaları sarf ederek, görüştüğü devlet heyetlerine bunu göstermeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

DTK Kongresi 

Demokratik Toplum Kongresi 1.Olağan Genel Kurulu'nda konuşan diğer Eşbaşkan Selma Irmak ise, Kürtler ve diğer halklar için "özerklik" talebinde bulundu. 

“Ulus devlet, artık kendini değiştirmek zorundadır, bu şekilde gitmez. Ulus devletin halklara giydirdiği deli gömleği yırtıldı. Bu nedenle yeni bir sözleşme yapmalıyız, yeni bir elbise dikmeliyiz. Bu elbise halkların eliyle dikilecek. Bu elbise ne olacak? Oturup konuşacağız, Kürtler kendi kimlikleriyle ve yeni bir statüye kavuşacak, ki biz buna demokratik özerklik diyoruz. Bu yalnız Kürtler için değil elbette, çünkü hakları çiğnenen sadece Kürtler değil. Asuriler, Süryaniler, Ermeniler, Türkmenler, Laz, Pomaklar, Terekemeler için inançlar için, Aleviler, Hıristiyanlar, Yahudiler ve diğerler için özerklik istiyoruz” dedi.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT