1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öcalan: 'Tarihi Bir Çağrıda Bulunacağım'
Öcalan: Tarihi Bir Çağrıda Bulunacağım

Öcalan: 'Tarihi Bir Çağrıda Bulunacağım'

Devlet yetkilileri ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki görüşmeler devam ederken PKK’nın “silahsızlanması ve geri çekilmesinin” uzak bir ihtimal olmadığına işaret eden açıklamalar geldi.

A+A-

İmralı'da bugün PKK lideriyle görüşen BDP heyetinde bulunan parti Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın kendilerine yazılı bir açıklama verdiğini söyledi ve açıklamayı okudu.

Öcalan, aylarca tecrit edildiği tartışmaları arasında kendisiyle yeniden görüşen BDP heyeti tarafından aktarılan ve uzun zaman sonra kamuoyuna doğrudan iletilen bu ilk mesajında, ''Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum" diyor.

Öcalan'a atfedilen açıklamada "Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum'' görüşünü dile getiriyor.

PKK lideri bu adımların “hızla” atılmasından söz ederken, şöyle devam ediyor:

''Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır.''

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda, "PKK'nın silahlı unsurlarının 21 Mart'tan yılsonuna kadar sınır dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini" söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün Çanakkale’de yaptığı konuşmada, Öcalan ile yapılan görüşmeler çerçevesinde, “Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak,” demişti.

21 Mart’ta “tarihi” çağrı

Öcalan ayrıca daha önce BDP Eş Genel Başkanları’nın beklentilerini dile getirdikleri gibi, 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak Nevruz kutlamalarında “tarihi bir çağrıda” bulunacağını söylüyor. Demirtaş'ın okuduğu açıklamaya göre, Öcalan “Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye'nin demokratikleşmesidir” diyor.

Öcalan, “Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevruz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum,” dedi.

Öcalan, hazırlayacağı bildirinin “tarihi nitelikte bir çağrı” olacağını ve “çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içereceğini” belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da Öcalan’ın, Kandil’e gönderdiği mektube cevaben olumlu tavır aldıklarını açıklamıştı.

Karayılan ANF’ye yaptığı açıklamada, “Önderliğimizin ortaya koymuş olduğu stratejik perspektifin daha doğru olduğunu, buna çok güçlü bir biçimde katılmanın kararlaşması ve iradeleşmesi oy birliğiyle gerçekleşmiştir,” demişti.

Devlet yetkilileri ve Öcalan arasındaki görüşmelerin başlamasının ardından ilk BDP heyeti adaya 3 Ocak 2013’te gitmiş. Kamuoyu da yürütülen görüşmelerden bu ziyaretin ardından haberdar olmuştu.

BBC

 

HABERE YORUM KAT