1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Obama'nın Koalisyon Elçisi Kobani'de" İddiası
"Obama'nın Koalisyon Elçisi Kobani'de" İddiası

"Obama'nın Koalisyon Elçisi Kobani'de" İddiası

Obama'nın koalisyon elçisinin Kobani'de olduğu iddia edildi. İddia doğruysa ABD ilk kez Suriye'nin içine hükümet yetkililerini göndermiş oldu.

A+A-

AFP'nin Kürt kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Bakanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele için kurulan koalisyondaki Özel Temsilcisi Brett McGurk ile İngiliz ve Fransız diplomatlar Kobani'de terör örgütü YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Birlikleri üyeleriyle görüştü. 

Ajansa konuşan bir Kürt kaynak, görüşme için "Uluslararası koalisyondan üst düzey askeri heyet Suriye Demokratik Birlikleri'nin üst düzey üyeleriyle bir araya geldi" ifadelerini kullandı. 

Kürt kaynak görüşmede IŞİD'e karşı askeri planların gündeme geldiğini belirtirken, AFP görüşmeyi sahadaki başka bir kaynağa daha doğrulattığını belirtti. 

EL SIKIŞIRKEN ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR

McGurk'un askeri işbirliği için ziyaretiyle ilgili resmi kaynaklar bilgi vermezken, el sıkışırken çekilen fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı.

Washington’un IŞİD ile mücadele kapsamında desteklediği Kürt YPG güçleri, Ekim ayında yeni bir askeri ittifak kurduğunu açıklamıştı. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG ve YPJ'nin başını çektiği oluşuma katılan gruplar Suriye Arapları İttifakı (Devrimciler Ordusu, Burkan el Furat Operasyonu Bileşenleri, Sanadid Birlikleri, Yiğitler Birlikleri, Cezire Tümenleri Birliği), Süryani Askeri Konsey, YPG, YPJ olarak listelenmişti. 

HABERE YORUM KAT