1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Obama'dan Tarihi İtiraf: 2 Milyon Ton Bomba Attık
Obama'dan Tarihi İtiraf: 2 Milyon Ton Bomba Attık

Obama'dan Tarihi İtiraf: 2 Milyon Ton Bomba Attık

Vietnam Savaşı sırasında Laos’a ABD tarafından 2 milyon ton bomba atıldığını kabul eden ABD Başkanı Obama, ülkede gömülü 80 milyon gizli mayının yok edilmesi için de 90 milyon dolar bağışlanacağını açıkladı.

A+A-

Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) 2016 Liderler Zirvesi için Laos'un başkenti Vientiane'ye giden ABD Başkanı Barack Obama, binden fazla öğrenci, iş adamı ve yetkiliye seslendiği konuşmasında, “Buradaki tarihimize bakarak, Laos'un toparlanmasının ABD'nin ahlâkî sorumluluğu olduğuna inanıyorum.” dedi.

ABD'nin 1964'ten 1973'e kadar Laos'a 2 milyon ton bomba attığını kabul eden Obama, Laos halkından özür dilemedi ancak savaşı ve sonrasında yaşanan hatıraları anımsatarak, “Sebep ne olursa olsun, niyetlerimiz ne olursa olsun, savaş çok büyük acılar vererek bedel ödetiyor.” diye konuştu.

“Mayınların Yüzde 1'i Bile Temizlenmedi”

Obama, Vietnam Savaşı zamanında Laos'a bırakılan gizli bombaların temizlenmesine yardımcı olmak için 90 milyon dolarlık bir yardım yapılacağını açıkladı.

Henüz yüzde 1'inin bile temizlenmediği öne sürülen bombalar, her sene ortalama 50 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oluyor.

“Henüz Patlamamış 80 Milyon Bomba”

Laos'un resmî kayıtlarına göre ABD, 1964-1973 yılları arasında Laos topraklarında 580 bin gizli bombalama harekâtı gerçekleştirdi. Toplamda 270 milyon misket bombasının yerleştirildiği ülkede, henüz patlamamış 80 milyon bomba daha bulunduğu sanılıyor.

Pentagon'un bombaların yerlerinin saptanmasını sağlayacak kayıtları da paylaşacağı belirtildi.

ABD, Savaş Uçakları Göndermişti

Yaklaşık 6,5 milyon nüfusa sahip Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, ASEAN ülkeleri arasındaki en düşük nüfusa sahip ülke konumunda. Denize kıyısı bulunmayan, 236 bin 800 kilometrekarelik alana sahip Laos, geçen yıl yüzde 7 büyüme hızıyla birlik üyeleri arasında büyüme oranı en yüksek ülke olmuştu. Laos, ASEAN'ın en fakir üyesi olarak da biliniyor.

Vietnam Savaşı sürerken ABD ordusu, 19 Mayıs 1964'te Laos'un güney semalarına keşif uçakları göndermeye başlamış ve bu, tarihin en büyük bombardımanlarından birinin başlangıcı olmuştu.

Kaynak: Sputnik, Reuters

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum