1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama’dan Netanyahu’ya Ateşkes Azarı!
Obama’dan Netanyahu’ya Ateşkes Azarı!

Obama’dan Netanyahu’ya Ateşkes Azarı!

ABD Başkanı Obama’nın pazar akşamı Netanyahu’yu operasyonu bitirmesi için azarladığı ortaya çıktı. İkili arasındaki telefon görüşmesinin tapeleri basına sızdı. Tapelerde Obama’nın her zamankinin aksine ‘dostane olmayan’ bir tavırla konuştuğu ifade ediliyo

A+A-

VATAN gazetesinin haberi:

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına başından bu yana destek veren Amerikan yönetimi, artan sivil kayıplar nedeniyle uluslararası kamuoyunda oluşan İsrail tepkisinin önüne geçilmesi için Tel Aviv’e ‘Operasyonu bitir’ baskısı yapmaya başladı. ABD Başkanı Barack Obama’nın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yla pazar akşam yaptığı telefon görüşmesinde, operasyonun sona erdirilmesi için İsrail’e baskı yaptığı ortaya çıktı. İsrail’in Kanal 1 Televizyonu muhabirlerinden Oren Nahari, Obama‘yla Netanyahu arasında 35 dakika süren telefon görüşmesinin tapelerini yayınladı.

Washington yalanladı

Tapelerde Obama’nın her zamankinin aksine ‘dostane olmayan’ bir tavırla konuştuğu ve Netanyahu’nun itirazlarına kulak asmadığı vurgulanıyor. Washington ve Tel Aviv yönetimleri tapelerin gerçekdışı olduğunu savunsa da Nahari, belgeleri kendisine ABD’li bir yetkilinin sızdırdığını öne sürerek haberinin arkasında durdu. İşte Obama’nın Netanyahu’ya defalarca çıkıştığı telefon görüşmesinin tapeleri:

 ‘Türkiye’ye güveniyorum!’

- Obama: İsrail’in derhal tek taraflı ateşkes ilan etmesini ve saldırılarına -özellikle de hava saldırılarına- son vermesini talep ediyorum.

- Netanyahu: Peki bunun karşılığında İsrail ne alacak?

- O: Hamas’ın roket saldırılarına son vereceğine inanıyorum.

- N: Hamas daha önce 5 kez ateşkesi bozdu. Onlar İsrail’in yok olmasını isteyen terörist bir örgüt.

- O: Tekrar ediyorum, İsrail’in derhal askeri operasyonlara son vermesini bekliyorum. Gazze’deki yıkımın görüntüleri dünyayı İsrail’den uzaklaştırıyor.

- N: (Kerry’nin) Ateşkes planı gerçek dışı ve Hamas’a avantaj sağlıyor.

- O: Askeri operasyonlar bir hafta içinde biterse, Türkiye ve Katar Hamas’la 2012’deki ateşkes temelinde görüşmelere başlayacak.

- N: (Şaşırarak) Türkiye ve Katar Hamas’ın en büyük destekçileri, onların adil muhataplar olarak hareket edeceklerine itimat edilemez.

- O: Ben Türkiye ve Katar’a güveniyorum. İsrail müzakerecilerini seçecek pozisyonda değil.

- N: Hamas roket saldırılarını sürdürecek, tünellerden saldırmaya devam edecek.

- O: Top şimdi İsrail’in sahasında. Askeri operasyonlar bitmeli.

HABERE YORUM KAT