Obama: "Türk Halkı Darbecilere İyi Ders Verdi"

06.08.2016 13:00
Obama: "Türk Halkı Darbecilere İyi Ders Verdi"
Darbeyle ilgili "Türk halkı darbecilere iyi bir ders verdi" diyen Obama Türkiye'nin iade talebiyle ilgili ise "İspatlanması lazım" yorumunda bulundu.

Anadolu Ajansına açıklama yapan Demokrat Parti üyesi Türk iş adamlarından Murat Güzel,  ABD Başkanı Barack Obama'nın onur konuğu olduğu Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına destek amacıyla Atlanta'da düzenlenen yemekli toplantıya katıldı ve Obama'ya Fetullah Gülen örgütü'nün Türkiye'deki darbe girişimi ve örgütün elebaşı Gülen'in iadesi konusunu sordu. Girişimle ilgili "Türk halkı darbecilere iyi bir ders verdi" diyen Obama Türkiye'nin iade talebiyle ilgili ise "ispatlanması lazım" yorumunda bulundu. Murat Güzel toplantıda Obama'yı bilgilendirme fırsatı da bulduklarını söyledi.

Güzel, Obama'ya darbe girşimi hakkında fikrini sorduğunu dile getirdi ve Obama'nın şu yanıtı verdiğini söyledi:

"Bu Türkiye'de ilk darbe denemesi değil ve bu konuda hassas olan Türk halkı darbecilere iyi bir ders verdi, muhalefet dahil tüm kesimler darbeye karşı durdu. Türkiye'nin önemli bir müttefiki olan ABD, darbeye karşı olarak Türkiye'nin yanında yer aldı. Gülen'in iade işlemi için delillere göre hukuk yolu esas alınacak. Bu işi ciddiye alıyoruz ancak bunun ispatlanması lazım."

İş adamı Güzel, ABD'deki siyasilerin darbe girişimine karşı bakış açılarının, Türkiye'yi ve Türk halkını çok iyi tanımadıklarını ortaya koyduğunu anlattı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Ryan ile görüşüldü

Bir diğer Türk iş adamı Ömer Er de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ile ortak katıldığı bir toplantıda, Ryan'a darbe girişimi hakkında bilgi vererek, Türk halkının hassasiyetlerini paylaştı.

Ryan'la görüşmesinde, seçilmiş siyasilerden yana olunması ve meclis binası bombalanmış bir ülkenin ziyaret edilmesi ve hiç değilse Türk Büyükelçiliği'ne taziye ziyareti gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ettiğini aktardı.

Görüşmede, Ryan'ın Er'in gündeme getirdiği tüm konulara çok olumlu yaklaştığı, Türkiye ile ilişkilerin daha da iyileştirilmesi arzusunu dile getirdiği kaydedildi.

Kaynak: AA

  

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim