1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama Silah Satışlarına Dair Yeni Kararlar Açıkladı
Obama Silah Satışlarına Dair Yeni Kararlar Açıkladı

Obama Silah Satışlarına Dair Yeni Kararlar Açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede sıkça gündeme gelen silahlı saldırılar ve bunun sonucunda meydana gelen ölümleri azaltmak için silah satışlarına dair yeni idarî kararlar açıkladı.

A+A-

Obama, son günlerde ülkede en çok tartışılan konuların arasında yer alan silah satışlarına ilişkin yönetimin atacağı adımları, Beyaz Saray’da basın toplantısıyla duyurdu.

Obama, sadece silah satan mağazalarda sabıka kayıtlarına bakıldığını, şiddet eğilimli insanların internette bu sorgulamaya tâbi olmadan silah temin edebildiğini hatırlatarak, silah almak isteyenlerin sabıka kayıtlarının sorgulamasının genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

“Herkes için aynı kurallar geçerli olmalı.” diyen Obama, yönetim olarak aldıkları idarî kararlar gereğince, bundan sonra sabıka kaydı kontrolünün internetten satış yapıldığında da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Silah Alımı Kontrolleri

Obama, bunun yanında, silah güvenliğine yönelik kanunların uygulanması ve silah alımlarında yapılacak kontrollerin daha etkili sağlanması için alana 200’den fazla müfettiş ve soruşturmacının ilave edileceğini belirterek, silah satıcılarının kaybolan veya çalınan silahları bildirmek zorunluğunun bulunanacağı da bildirdi.

Sabıka kaydı temiz olmasına rağmen silah almak isteyen ancak aklî dengesi sorunlu kişilerin de tedavilerine yardımcı olacaklarını dile getiren Obama, bu kişilerin kontrolü için de ülke genelinde 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum