Obama 'Özürsüz' Hiroşima'da!

27.05.2016 17:53
Obama 'Özürsüz' Hiroşima'da!
Görev süresi yakında bitecek olan ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin nükleer bombaları sonucu 214 bin kişinin öldüğü Hiroşima ve Nagasaki saldırını tarihçilere emanet ederek, özür dilemeden Hiroşima anıtını ziyaret etti.

ABD Başkanı Barak Obama bugün ülkesinin İkinci Dünya savaşı sırasında atom bombası attığı Hiroşima'yı ziyaret ediyor. Başkanlık görevini yürütürken Hiroşima'yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olan Obama, 214 bin kişinin öldüğü saldırılardan özür dilemeyeceğini yineledi. Obama'ya göre katliamlar artık tarihçilerin ele alması gereken konular arasında bulunuyor. ABD'nin bu ikircikli tavrı, birçok analistin eleştirisine sebep oluyor.

Obama ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, özür dilemeyeceğini ancak hayatını kaybedenleri 'onurlandıracağını' belirtti. Sosyal medyada 'onurlandırma' söylemi de tepkilere sebep oldu.

Obama'nın programında atom bombasıyla hayatını kaybedenler adına yapılan anıt mezara çelenk bıraktı. Obama'nın bu ziyaret sonrasında, saldırıdan kurtulmayı başarmış kişilerle görüşmesi bekleniyor.

6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombası 140 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. İki gün sonra Nagasaki'ye atılan ikinci atom bombasıyla da 74 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalar, Japonya'nın teslim olmasında ve İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinde rol oynamıştı.

Dünya Bülteni

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim