1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Obama Irak'a 450 Asker Daha Gönderecek
Obama Irak'a 450 Asker Daha Gönderecek

Obama Irak'a 450 Asker Daha Gönderecek

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin talebi üzerine IŞİD ile savaşan Irak güvenlik güçlerini eğitmek için ilave 450 askeri Anbar eyaletine gönderme kararı aldı.

A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Obama’nın 'IŞİD’i zayıflatıp yok etmeye yönelik stratejisi' kapsamında, örgüte karşı yürütülen kampanyayı genişletmek için ilave eylem kararları aldığını duyurdu. Earnest, “Başkan Obama, sahadaki ortaklarımızın kapasitesini ve etkinliğini artırmak için, ek 450 civarında ABD askerinin Iraklı güvenlik güçlerinin eğitilmesi, onlara danışmanlık ve yardım hizmetinin sunulması için Anbar vilayetinin doğusundaki Takaddum askeri üssüne gönderilmesini onayladı” ifadesini kullandı.

Earnest, Obama’nın bu kararı Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin isteği ve ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in tavsiyesinin ardından aldığını belirtti.

Gönderilen askerlerin Irak ordusunun komutasında olacağını belirten Earnest, gönderilecek yeni birimin yerel güçlerin de aralarında bulunduğu Iraklı güvenlik kuvvetlerinin Anbar eyaletinin doğusunda IŞİD’e karşı operasyon planlama ve yapma yeteneklerini güçlendirmek için çabalayacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT