1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama: Hepimiz İsrail Yanlısıyız
Obama: Hepimiz İsrail Yanlısıyız

Obama: Hepimiz İsrail Yanlısıyız

ABD'deki Yahudi toplumunun P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan anlaşmaya dair sorularını yanıtlayan Obama, İsrail'e "Hepimiz İsrail yanlısıyız. Bu bizim İsrail ile aile meselemiz" ifadelerini kullandı.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesindeki Yahudi kuruluşlarına hitaben internet üzerinden yaptığı konuşmada, “Hepimiz İsrail yanlısıyız" diyerek İran'la imzalanan nükleer anlaşma konusunda İsrail'le aralarındaki yaklaşım farklılığı için “Aile içi kavga" ifadesini kullandı.

“İsrail ile aile meselemiz"

Temmuzda imzalanan nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra İsrail ile ABD arasındaki ilişkilerin hızla iyileşmesini beklediğini belirten Obama, şunları söyledi: “Bütün ailelerde olduğu gibi bazen aramızda görüş ayrılığı olacak. Nükleer anlaşma konusunda, herkesi duygusal yaklaşmamaya davet ediyorum. Herkes bilmeli ki hepimiz İsrail yanlısıyız." 


“Hepimiz İsrail yanlısıyız, biz aileyiz” ifadesini kullanan Obama, İsrail ile İran konusunda ortak noktalarının daha fazla olduğunu ifade etti.

 

Kendisine yöneltilen eleştirilerde, "ABD’nin askeri eylemde bulunması gerekmediği, tek başına yaptırımlar uygulayıp, hatta bunları ikiye katlayabileceğinden bahsedildiğini" anımsatan Obama, uluslararası toplumun desteği alınmadan uygulanan yaptırımların etkili olmadığının daha önce görüldüğüne işaret etti.

Obama, ayrıca, İran anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle İsrail ile tansiyonun da hızlı biçimde azalacağını düşündüğünü söyledi.


“Obama yalan söylüyor"

Obama'yı bu konuda sert bir dille eleştiren eski ABD Başkan Yardmcısı, Cumhuriyetçi Dick Cheney ise kızı Liz Cheney'le yazdıkları kitapta Obama'nın nükleer anlaşma konusunda yalan söylediğini iddia etti. İkili, yarın piyasaya sürülecek “Exceptional: Why the World Needs a Powerful America" adlı kitapta, anlaşmanın 1945'ten beri ilk kez nükleer silah kullanılmasının önünü açacağını öne sürdü. Kitapta, “Obama, anlaşmanın İranlıların nükleer silah yapmasına engel olacağını söylüyor. Ancak tam tersi olacak. Anlaşma nükleer silah sahibi bir İran'ın önünü açıp Ortadoğu'da nükleer savaş başlatacak. Hiroşima ve Nagasaki'den sonra ilk kez nükleer silah kullanılacak" ifadesi yer alıyor.

HABERE YORUM KAT