Obama: Etkili Olan Savaşçılar Bize Dost Değil

18.06.2013 19:11
Obama: Etkili Olan Savaşçılar Bize Dost Değil
ABD Başkanı Obama, Suriyeli muhalifleri rastgele silahlandırmanın uzun vadede ABD'nin çıkarları için iyi bir reçete olmayacağını söyledi.

(AA) - ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması kararıyla ilgili olarak, “Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunun ne olacağını söylemedim. Şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD’ye karşı pek dostça olmaması ve onları rastgele silahlandırmak, uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil” dedi.

Amerikan PBS kanalında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, Suriye’de rejimin kimyasal silahlar kullanması halinde, buradaki muhasebesinin değişeceğini belirttiğini ve şimdi bunun değiştiğini kaydetti. 

Amaçlarının Suriye’de hem siyasi hem de askeri muhalefetin bir araya getirilmesi ve desteklenmesi olduğunu belirten Obama, hala bir tür siyasi çözüm bulunabileceğine yönelik ümidinin bulunduğunu dile getirdi.

Obama, "ABD’nin daha önce ve daha güçlü bir müdahalesinin, Suriye’deki bu trajedilerin yaşanmasını önleyeceğine" dair eleştirilerle ilgili olarak, “Bu düşünce yanlış” dedi. Ortadoğu’da iyice düşünülmeden bir savaşa girmenin sonuçlarının ne olduğunu daha önce gördüklerini söyleyen Obama, insanların olayın içinde olmadan konunun karmaşıklığını anlamasının zor olduğunu ifade etti. Obama, Suriye’de olaylar çıktığında Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Suriye ordusunu hızlı ve kesin biçimde yenilgiye uğratacak hazırda bekleyen eğitilmiş bir ordu bulunmadığına işaret etti. Barack Obama, kimyasal silahların yeriyle ilgili doğru bilgiler olmadan acele verilmiş bir kararla rejimi bombalarken tam da istemedikleri şeyin gerçekleşip yanlışlıkla kimyasal silahları vurma tehlikesi bulunduğu gibi riskleri hatırlattı. 

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim