Obama: Esed'i Devirmek Hata Olur

25.04.2016 18:38
Obama: Esed'i Devirmek Hata Olur
Obama, Suriye'de çözüm için, 'ABD, İngiltere ya da Batılı ülkelerin Suriye'ye kara birlikleri gönderip Esed rejimini devirmesi hata olur' dedi.

Obama, BBC'ye yaptığı açıklamada, askeri çabaların tek başına Suriye'nin sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını belirtti.

"TEK BAŞINA ASKERİ ÇÖZÜM YETERLİ OLMAZ"

İngiltere'ye üç günlük bir ziyaret gerçekleştiren Obama, Suriye'deki durumun "içler acısı ve çok karmaşık bir durumda" olduğunu söyledi ve sorunun basit bir çözümü olmadığını vurguladı.

ABD Başkanı, "Suriye'nin uzun vadeli sorunlarını çözmek için tek başına askeri çözüm ve bizim kara birlikleri göndermemiz sonuç vermeyecek" diye konuştu.

"RAKKA GİBİ BÖLGELERİ HEDEF ALACAĞIZ"

Islahhaber'in BBC'ye dayandırdığı habere göre Obama ABD öncülüğündeki koalisyonun " Rakka gibi yerlerde IŞİD'i hedef almaya devam edeceğini, ülkenin bu bölümlerini tecrit edeceklerini, Avrupa'ya yabancı savaşçı gönderen bu bölümlere hapsedeceklerini" söyledi.

ABD Başkanı bunun için "uluslararası toplumun bir geçiş sürecinde uzlaşmaya varabilmeleri için Rusya, İran ve ılımlı muhalif gruplar dahil tüm taraflara baskı yapması gerekeceğini belirterek "Ama bu zor" dedi.

"İKİSİ BİRDEN OLMAZ"

Mülakatta, "parlamentolarında Suriye'ye askeri operasyona onay vermeyip hala ABD'nin bir şeyler yapmasını isteyen ülkeleri" eleştiren Obama "İkisi birden olmaz" diye konuştu.

Etiketler: , , ,
 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim