1. HABERLER

  2. HABER

  3. "O Zaman Hiçbirini Yanımda Bulamadım"
O Zaman Hiçbirini Yanımda Bulamadım

"O Zaman Hiçbirini Yanımda Bulamadım"

Başbakan Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde yaşadığı bir olayı anlattı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim’de yaşanan olayları eleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaşadığı bir olayı anlatan Başbakan Erdoğan, “Zekeriyaköy’de yapılan üniversiteye karşı büyük bir mücadele verdim. Eğer üniversite yapacaksanız niçin orası? Orman alanı dışında bir yerde yapın. O zaman ben yanımda bu çevrecilerin hiç birini bulamadım" diye konuştu.

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kongrede yaptığı konuşmanın büyük bir bölümünü Taksim’de yaşanan olaylara ayırdı.

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'nda sökülen 12 ağaca ilişkin verilen tepkinin çevreci hassasiyetten çok ideolojik nitelikli olduğunu kaydederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu dönemde yaptığı ağaçlandırma çalışmalarını anlattı.

Başbakan, “O dönemde İtalya’dan, Almanya’dan ağaçlar ithal ettik. Çünkü bir an önce şehri yeşile büründürmek istiyordum. Şu anda da Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyarı aşkın fidan diktik. Bunun dışında da yaklaşık 750 milyon civarında 3-10 yaş grubu arasında ağaç diktik. 160 civarında park Türkiye genelinde tesis ettik. Biz isteyene 250 bin metrekare, 500 bin metrekare ücretsiz arazi veriyoruz, ağaçlandır diye. Böyle bir çalışmanın içinde olan bize ‘ağaç katliamı yapıyormuş’ diye hava atıyorlar” şeklinde konuştu.

“Zekeriyaköy’de Ormanlık Alana Üniversite Yapılırken Bu Çevrecilerin Hiçbirini Yanımda Bulamadım”

Belediye başkanlığı döneminde Zekeriyaköy’de ormanlık alana inşa edilen özel bir üniversite ile mücadele ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi;

“Ben onlarla büyük bir mücadele verdim. Eğer üniversite yapacaksanız niçin orası? Orman alanı dışında bir yerde yapın. O zaman ben yanımda bu çevrecilerin hiç birini bulamadım. Devrin cumhurbaşkanı açılışını yaparken ‘burayı engellemek isteyenler şimdi nerede?’ diye açıklama yaptı. Cezaevinden çıktım davama yine devam ettim ve davayı kazandım. O üniversite Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın. Kiracımız olarak o üniversite hizmet veriyor. Yıkabilirdik ama üniversite olduğu için yıkmadık. Bu grup Türkiye’nin bir numaralı holdingi. Hadi gidin orada bir gösteri yapın. Gezi parkı 12 ağaç dediniz bunları yaptınız.”

HABERE YORUM KAT