1. HABERLER

  2. HABER

  3. "O Top Sadece Suriye Ordusunda Var"
O Top Sadece Suriye Ordusunda Var

"O Top Sadece Suriye Ordusunda Var"

Davutoğlu, TRT1'de yayınlanan "Enine Boyuna" programına katıldı.

A+A-

TRT'de yayınlanan "Enine Boyuna" programına katılan Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye ilişkin sert uyarılarda bulundu.

Davutoğlu, "Sınır boylarımız daha da güvenlidir. Altınözü’ne top mermisi düştü ama biz misli ile mukabelelerde bulunduk. Suriye'den gelen hiç bir adım mukabelesiz kalmaz. O top bataryaları susturuldu. Bundan sonra nereden saldırı gelirse susturulacak" diye konuştu.

Davutoğlu, Suriye'nin gereken mesajı aldığına dikkati çekti.

Ahmet Davutoğlu, "Tezkere ile birlikte caydırıcılığımız daha da artmıştır. Tezkere ile birlikte Türkiye'nin ciddiyeti, kararlılığı ve bu kararlılığın test edilemeyeceği Suriye'ye gösterilmiştir" dedi.

“O Top Sadece Suriye Ordusunda Var”

Dışişleri Bakanı, Akçakale'ye düşen top mermisinin Suriye'ye ait olmadığı yönündeki iddialara da cevap verdi.

Üçüncü bir tarafın bu saldırıyı yapmış olabileceği şeklindeki yorumları hayretle karşıladığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Eğer Beşar Esed kendini savunmak için bir uluslararası teşebbüs yapsa ve avukatlar tutulsaydı bu derece olurdu. Herhalde Türkiye kendisine yönelik 12 kilometre öteden atılan bir top mermisinin nereden geldiğini, kim tarafından atıldığını, bu top mermisi bizim alana düştüğüne göre elimizde, bunun ne nitelikte olduğunu bilir. Bu top mermisi D30 tipi, 122 milimetrelik top mermisidir. D30 topundan fırlatılmıştır. Adresi belli. Bu top da sadece ve sadece Suriye ordusunun envanterinde var"

CHP ve BDP’ye Tepki

Tezkere konusunda muhalefetin tutumu da Davutoğlu'nun gündemindeydi.

Davutoğlu, "Biz MHP'ye teşekkür ederiz. Biz böyle bir tezkere çıkarmasaydık ve daha büyük bir saldırı olsaydı bunu sorgulamayacaklar mıydı? Bizi nasıl tenkit edeceklerdi. Suriye'nin göstereceği her haddini bilmez tutum karsısında mesul olacaklardı. Tezkerede hayır oyu verenler benzer saldırı karşısında Türkiye'yi sessiz kalsın argümanına dayanıyorlar." diye konuştu.

TRT

HABERE YORUM KAT