1. HABERLER

  2. HABER

  3. O Müdürün Sabıkası Kabarık!
O Müdürün Sabıkası Kabarık!

O Müdürün Sabıkası Kabarık!

Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç kadın öğretmen hakkında soruşturma izni veren İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, ÖSS’de 3. olan başörtülü öğrenciyi törene almadığı ortaya çıktı.

22 Ekim 2011 Cumartesi 00:28A+A-

Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç öğretmen hakkında soruşturma izni verdiği ortaya çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, 2008 yılında Antalya ÖSS 3.’sü olan başörtülü Zehra Öztürk’ü de ödül törenine almadığı ortaya çıktı. Anne Melek Öztürk, kızını törene almayan Gülay’a “Bu nasıl adalet? Deniz şortlu kızlar ödül alıyor, ama benim kızım kapıda bekliyor” diye tepki göstermişti

Antalya’da derslere perukla girdikleri gerekçesiyle uyarı cezası alan üç kadın öğretmen hakkında soruşturma izni veren İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, ÖSS’de 3. olan başörtülü öğrenciyi törene almadığı ortaya çıktı.

ÖSS ÜÇÜNCÜSÜNÜ TÖRENE ALMAMIŞTI!

Gülay’ın ismi daha önce ÖSS’de Antalya 3.’sü olan başörtülü öğrenciyi törene çağırmadığı iddiasıyla gündeme gelmişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2008 yılında ÖSS’de dereceye giren öğrencilere verilmek üzere ödül töreni düzenlemiş ve ÖSS Antalya 3.’sü ve Türkiye 50.’si olan Zehra Öztürk’ü başörtülü olduğu gerekçesiyle törene çağırmamıştı.

Kızının törene çağırılmamasına kızan anne Melek Öztürk, Gülay’a “Bu nasıl adalet? Deniz şortlu kızlar ödül alıyor, ama benim kızım kapıda bekliyor” diye tepki göstermişti. Söz konusu olaylar, Milliyet gazetesinde “Türbanlı anne ortalığı karıştırdı” şeklinde haber olmuştu.

BELGE, MÜDÜRÜ YALANLADI

“Soruşturma iznini ben değil, yardımcım verdi. Ben olsam vermezdim. Böyle bir soruşturmada imzam yoktur, olamaz da” diyen Gülay’ı, imzaladığı belge yalanladı. Gülay’ın, soruşturma iznini kendisinin verdiğini gösteren bir belge ortaya çıktı.

1 Aralık 2010 tarihli belgeye göre müfettişler Ömer Sarı ve Emin Uyanık’ın öğretmenler hakkında soruşturma talebine Gülay’ın imzasıyla onay verdi. Oysa mevzuata öğretmenlerin perukla derse girmelerini düzenleyen hiçbir madde bulunmuyor.

Gülay’ın, Antalya’da başörtüsü karşıtı olarak bilinen KESK üyeleri ile de arasının iyi olduğu belirtiliyor. 28 Şubat sürecinde Kayseri’de Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı dönemde de muhafazakâr kesime hasmane tavır içinde olduğu, sosyal demokrat çevrelerce ödüllendirildiği belirtiliyor.

Gülay’ın, 28 Şubat döneminde DSP’li Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın referansıyla dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu tarafından Milli Eğitim Müdürü olarak atandığı ortaya çıkmıştı.

HASAN TOSUN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT