1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. O görüşmeler Oslo’da yapılmadı!

Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

O görüşmeler Oslo’da yapılmadı!


A+A-

Yazının başlığı çok açık.. herhalde tarihsel önemi nedeniyle sürekli olarak “Oslo” vurgusu yapılıyor. Ancak görüşmelerin tamamı Oslo’da olmadı.. En azından Hakan Fidan’ın katıldığı görüşme Oslo’da yapılmadı.. Evet Mit, PKK ile görüştü.. Ankara-Gölbaşı’nda, Almanya’da, Selahaddin’de, Norveç’te görüştü.. Hiç kuşkusuz birtakım hayati meseleler de masaya yatırıldı.. Fikir jimnastikleri yapıldı.. Akan kanın nasıl duracağına dair hesaplar yapıldı.. Ama CHP’nin açıkladığı belgede olduğu gibi değil.. Zira söz konusu belge, anlaşılan o ki, PKK’nın arşivinden çıkmış bir mektup.. Bir tür rapor diyelim hadi.. Süren görüşmelerin ara neticesine ilişkin kanaatlerin alt alta yazıldığı bir rapor.. Bana sorarsanız bir önemi yok.. Çünkü bahse konu dört görüşme neticesindeki tüm temaslar zaten İmralı’ya kaydığı için, artık ondan öncesinin bir anlamı da önemi kalmadı.. Arada liderlerine bilgi vermek için bir mektup yazmışlar. Sonrasında zaten Öcalan süreci doğrudan devraldığı için, daha evvelki çalışmalar ya da beyin egzersizleri de anlamını yitiriyor..

HAKEM DEVLET İNGİLTERE Mİ?

CHP, hakem devleti İngiltere olarak açıkladı.. Adına “mutabakat” dedikleri şeyin bir kopyasının da İngiltere’de olduğunu iddia etti.. Kimden soracağız, Kraliçe’den mi? Hakem devlet.. Neden İngiltere olsun ki.. Neden başka bir ülke, mesela Almanya olmasın ki?.. Sanırsın CHP, “mutabakat” dediği o kağıdı İngiltere’den aldı geldi.. Görüşmelerdeki hakem, Alman gizli servisi BND olamaz mı?

TIPKI ÜÇLÜ KOALİSYON DÖNEMİNDEKİ GİBİ

Acı ama hatırlatmak isterim. İlk kez PKK ile masaya oturulmuş gibi bir yaygara koparanlar, 1999-2004 arasında, bu ülkede terörün neden ve nasıl bittiğini izah etsinler bana.. PKK, kendini neden feshetti? Adını neden değiştirdi? Silahlı güçlerini neden ülke sınırları dışına çekti? Nasıl oldu bu?.. Elbette ki İmralı Görüşmeleri ile oldu.. Eleştirmek için hatırlatmadım bunu.. Hafızamızı tazeleyelim diye.. Ha aynı süreçte Çevik Bir de gitti-geldi İmralı’ya biliyorsunuz. Ama onun niyetinden ben hiçbir zaman tam emin olamadım. O biraz sanki, olacak işi berbat etmek için Ada’nın etrafında turluyormuş gibi gelirdi bana.. Onu da hatırlayalım.. Çevik Bir ilk olarak, Öcalan’ın ifadesi alındığı sırada gitti İmralı’ya.. Zira ifadeler son şeklini bu ziyaretin ertesinde almıştı.. Diğer ziyaretinde ise Bir’e, Hurşit Tolon da eşlik etti.. Öcalan hakkında idam kararı çıkmasından tam bir ay sonra.. Ki bu görüşme basına da yansımış, Çevik Bir, “denetlemedeyim” demişti..

MUTABAKAT İSE DE BOZULMUŞ OLMALI

Haluk Koç’un açıkladığı belgede müzakerelere geçme tarihinin alındığı ifade ediliyor.. Ne zaman için? Haziran ayının ikinci haftası.. Oysa Duran Kalkan 5 Haziran’da Devrimci Halk Savaşı diye bir şey başlatıyor.. Müzakere? Savaş?

SİLVAN SONRASI BİLE GÖRÜŞÜLDÜ

Daha net bir şey daha açıklayayım size, 14 Temmuz’daki Silvan saldırısından sonra bile görüşmeler bitmedi.. Bakın iyi hatırlayın takvimi.. 15 Temmuz için Devrimci Halk Savaşı’nın bitirileceği talimatını veren Öcalan’a karşı, 14 Temmuz’da, özerklik ilanı ve Silvan saldırısı yaşandı.. Hedef, Devlet’i o masadan uzaklaştırmaktı.. Kürt ve Türk Ergenekonu, el ele verip ülkenin karanlıktan kurtarılmasının önüne geçmeye çalışıyorlardı.. Ne zaman ki Öcalan, PKK’nın kendisine şantaj yaptığını anladı, film orada o zaman koptu..


OSLO’DAN SİZE EKMEK ÇIKMAZ

Bugün geldiğimiz noktada OSLO adıyla bu görüşmeler bir kez daha getirilmeye çalışılıyor gündeme.. Bu “ Oslo” işinden ekmek çıkmayacağını, birilerinin vakt-i zamanında, CHP’ye ve onun genel başkanı Kılıçdaroğlu’na söylemiş olması gerekirdi. Hiç “Kılıçdaroğlu başka düşünüyor, Haluk Koç başka bir iş yapıyor” demiyeceğim.. Tarih o çelişkileri yazıyor zaten.. Benim dikkat çekmek istediğim konu, kamuoyundaki OSLO algısı.. Bu sürecin kamuoyundaki karşılığının ne olduğunu CHP biliyor mu acaba? Bu konuda elinde herhangi bir saha verisi var mı? Kaç kişi, OSLO’dan dolayı Ak Parti’ye güvenmekten vazgeçmiş?.. Kaç kişi OSLO nedeniyle hükümeti ihanetle itham etmiş?.. Biraz buna çalışsa daha iyi bir muhalefet yapacağını zannediyorum. Kalın sağlıcakla.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT