1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. O bebeği öldürelim!
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

O bebeği öldürelim!

A+A-

Karabük’te 14 yaşındaki bir genç kız, ablasının sevgilisi bir adamın tecavüzüne uğruyor. Anlaşılan o ki, bu tecavüz neticesinde kız hamile kalıyor.. Bütün bu bilgileri Hürriyet’te Ayşe Arman’a verdiği röportajdan öğreniyoruz. Genç kız, kendisine tecavüz ettiğini ileri sürdüğü kişiden olduğunu zannettiğimiz bu bebeği aldırmak istiyor.. “Ayşe ablacım, yasal süresinin dolmasına bilmem kaç hafta var, ya ben bu karnımdaki bebeği aldıramazsam..” Konu yargıda olduğu için böyle iddia-iddia diye yazdım.

OLAYIN ASLI

Genç kızın yaşı, değil kendisine sevgili yapacak, ders çalışmak için arkadaş seçecek bir yaş bile değil. Dolayısıyla yaşanan ilişkinin kızın rızasıyla olduğu iddiası, safsatadan ibaret. Ancak burada doğrudan bir tecavüz var mı, yok mu bilmiyorum.. Ya da, görece daha güçlü birinin, karizmasıyla güçsüz olan kızı savunmasız bırakıp, duygusal bir tesir altına alıp almadığını.. Yaşlı ve saygı duyulan bir adamın, karizmasıyla genç ve savunmasız bir kızı duygusal etkisi altına alması.. Bu tecavüz sayılır mı? Bana sorarsanız sayılır. Ha döve döve ilişkiye girmişsiniz bir kadınla, ha “evleneceğim” vaadiyle, ha kendinize âşık ederek. Her türlü şiddettir bu yaşanan. Ve de cezası verilmelidir. Hem de en ağır tarifeden. Acımadan. Hafifletici neden aramadan. Değil tecavüz, 54 yaşındaki bir adam, 14 yaşında bir kızın sadece elini bile tutsa aynı cezaya çarptırılmalıdır.. Çok net..

GELELİM BEBEĞE

“Zeynep, Nevin olmasın” sloganlarıyla Taksim’de yürüyüş yaptı bir grup.. Zeynep, bu kız.. Karabük’teki kızımız.. Nevin kim peki? O da geçen hafta tecavüzcüsünün kafasını keserek köy meydanına atan Yalvaçlı tecavüz mağduru kadın. “Zeynep, Nevin olmasın” ne demek peki?

İşte orası muamma.. Adamın kafasını kesmesin demek mi, cinnet getirmesin demek mi, kendi cezasını kendisi kesmesin demek mi?.. O kısmı ben çok anlayamadım. Ama Taksim’de yürüyen ve “Ellerinizi bedenimizden çekin” dövizleri taşıyan kadınların asıl derdinin, tecavüz sonucu hayata geldiğine inandıkları bebeği öldürmek. Az evvel dedim ki; tecavüzcü her hâl ve şartta suçludur.. Döve döve değil, ikna ederek bile ilişkiye girse bunun adı tecavüzdür. Cinsel ilişkiyi geçtim ile elini kızın eline sürse benim için aynıdır..

Amma tüm bunlar, tecavüzcü için geçerlidir..

Bebek? Bebek ya hu? Öldürmeye kalktığınız bebeğin bunlardan haberi mi var?

Babasının sapık bir adam olduğunu biliyor mu? Ne belli belki sapık babasının sadece fiziksel özelliklerini alacak, anneciğinin iyi huylu genleri geçecek yavruya.. Dünyanın en tatlı kızı olacak belki de doğacak olan bebek. Babası böylesi bir suç işledi diye o bebeği öldürmeye vicdanınız nasıl elveriyor? Doğduğunda bakmak zorunda değilsiniz. Sosyal devlet böyle bir şey. Emzirme dönemini geçirdikten sonra (hatta emzirme dönemi içinde bile) bebekten kurtulmak istiyorsanız devlet alır bakar.. Devlet almazsa ben alırım. Mis gibi de bakarım. Bir çırpıda benim gibi bu çocuklara bakacak yüz tane adam sayarım. Sizin ne haddinize masum yavrucağın canını almak için sokaklarda eylem yapıyorsunuz.

O kürtaj eylemine katılanlar içinde anne var mıydı bilemiyorum.. Bebeği olan, yavrusunu emzirmiş, saçlarını taramış, poposuna pişik kremi sürmüş bir kadının, herhangi bir nedenle çıkıp da, “Bunun babası sapık bir adam, o yüzden bu bebeği alıp çöpe atalım” diyeceğine aklım kesmiyor.. Kalın sağlıcakla..

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum