1. HABERLER

  2. HABER

  3. O 5 GAZETECİ KİM?
O 5 GAZETECİ KİM?

O 5 GAZETECİ KİM?

Ergenekon davası ile birlikte ‘tek merkezden atılan başlıkların’ arka planı deşifre olurken, operasyonların Hürriyet yazarı ve Oda TV sahibi Soner Yalçın’a ulaşması karteli iyice panikletti.

18 Şubat 2011 Cuma 10:29A+A-

'Ucu bize dokunacak' korkusuyla Yalçın'a destek arayışına çıkan malum medyanın yazarları konuyu sulandırmaya çalışırken, özel yetkili savcıların "Medya- Ergenekon" ilişkilerini deşifre etmek için düğmeye bastığı öğrenildi.

Ergenekon davası ile birlikte 'tek merkezden atılan başlıkların' arka planı deşifre olurken, operasyonların Hürriyet gazetesi yazarı ve Oda TV haber sitesi sahibi Soner Yalçın'a ulaşması karteli iyice panikletti. 

'Ucu bize dokunacak' korkusuyla Yalçın'a destek arayışına çıkan malum medyanın yazarları konuyu sulandırmaya çalışırken, Soner Yalçın'ı Hürriyet'te işe alan Ertuğrul Özkök, operasyonları uluslararası arenaya taşıdı. Son köşe yazısında Yalçın'a övgüler düzmekle yetinmeyen Özkök, Soner Yalçın'ın gözaltına alınmasını Dünya Editörler Forumu'nda gündeme getirdiğini ifade etti. Lobi arayışına çıkan Özkök, kısa süre içersinde de konu hakkında Viyana'da 'Basın özgürlüğü üzerindeki yeni tehditleri' ele alan panelin düzenleneceğini de yazısında belirtti.

PEKİ NEDEN BU KADAR PANİKLEDİLER?

Malum medyanın ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'nin yöneticisi gazeteci Soner Yalçın'ın gözaltına alınmasıyla birlikte neden paniklediği ise ortaya çıktı. Ergenekon savcılarının, illegal yapıların malum medya uzantılarını deşifre etmek için 2003-2004 yılında Ankara Gölbaşı'nda düzenlenen darbe toplantılarına konuk olarak katılan gazetecilerin kimler olduğunu araştırmaya başladığı öğrenildi.  Başkent Üniversitesi'ne 'uygulama oteli olarak' tahsis edilen Kızılcahamam ve Gölbaşı'ndaki Patalya Otelleri'nin, Ergenekon'un 'uygulama merkezi' olarak kullanıldığı öne sürülmüştü.

DERİN TOPLANTILAR DEŞİFRE EDİLECEK!

Ergenekon iddianamesinde yer alan bilgilere göre, sanıkların büyük çoğunluğu düzenli olarak Patalya Otelleri'nde bir araya gelerek 'geleceğe yönelik neler yapılabilir' toplantısı düzenliyordu.  4291 No'lu telefon kayıtları dökümünde, Hurşit Tolon, Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'i arayarak Gölbaşı Patalya Otel'de her ayın ilk haftasında yapılan ve burs verilen öğrencilerin katıldığı toplantıya konuşmacı olarak davet ediyordu.

=======================

Orakoğlu: Sırada 5 gazeteci var

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Ergenekon ve Balyoz davasıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Kanal A'daki "Görüş Farkı" programına katılan Bülent Orakoğlu, önceki gün gözaltına alınan gazeteci Soner Yalçın'dan sonra sırada 5 gazetecinin daha olduğunu iddia etti.

Ergenekon operasyonunun henüz bitmediğini söyleyen Orakoğlu, sivillere dönük muhtemel operasyonun işaretini verdi. Orakoğlu, "28 Şubat'ta darbeye sırt veren medya mensuplarının hepsi bugün önemli mevkilerde. Darbe sürecine destek veren 5-6 gazeteci var. Bunların alınmasını bekliyorum" diye konuştu.  "Kim bu gazeteciler?" sorusuna cevap vermeyen Orakoğlu, söz konusu gazetecilerin önemli medya gruplarında kritik konumlarda görev yaptıklarını söylemekle yetindi.

BAŞBUĞ VE BÜYÜKANIT DA YARGILANACAK

Bülent Orakoğlu, eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ile Yaşar Büyükanıt'ın da Ergenekon davası kapsamında yargılanacağını öne sürdü. Savcı Zekeriya Öz'ün internet andıcıyla ilgili Başbakanlık'a gönderdiği yazının operasyonların habercisi olduğunu söyleyen Orakoğlu, İlker Başbuğ'un "İrtica Eylem Planı", Yaşar Büyükanıt'ın da '27 Nisan e-Muhtırası'ndan dolayı yargılanacağını belirtti. Orakoğlu, "Bana göre sıra onlara gelir" ifadelerini kullandı.

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de yargılanmasını gündeme getirdi. Ergenekon kapsamında hiç umulmayan, farklı isimlerin gözaltına alınabileceğini savunan Orakoğlu, "Sayın Demirel'i mi kastediyorsunuz?" sorusuna, "Ben Sayın Sezer olarak anlamıştım. Danıştay baskınında tetikçi Alparslan Arslan hâkimi şehit ettiğinde, 10 dakika sonra Sayın Sezer muhafazakâr insanları sıkıntıya sokacak açıklama yaptı. Bu açıklanmanın sorgulanması lazım. Darbe sürecine kim destek verdiyse sorgulanır, bundan geri dönüş yok" dedi.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT