1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusret Cephesi Rehine Görüntülerini Yayınladı (VİDEO)
Nusret Cephesi Rehine Görüntülerini Yayınladı (VİDEO)

Nusret Cephesi Rehine Görüntülerini Yayınladı (VİDEO)

Arsal'daki çatışmalar esnasında rehine alınan Lübnan emniyet güçlerine ait görüntüler yayınlandı.

A+A-

Nusret Cephesi, Lübnan emniyet güçlerinden 9 rehineye ait görüntüyü yayınladı. Nusret Cephesinin rehinelere ait görüntüleri paylaşarak Suriye savaşında Beşşar Esed tarafında yer alan Lübnanlı Hizbullah örgütüne mesaj gönderdiği görüldü.

"Bedelini kim ödeyecek?" adlı videoda görülen rehinelerin Nusret Cephesi'ne ait bayrağın önünde yerde otururken çekilmiş görüntülerinde ilk söz alan kişinin Lübnan ordusunda görev yapan askerlerden biri olduğu ve Lübnan halkına 'Hizbullah Suriye'den tamamen çekilinceye dek protestolarını sürdürme' çağrısı yaptığı kaydedildi.

Ayrıca söz alan rehine 'Lübnanlı Şii Örgüt Hizbullah'ın Suriye'den çıkmaması durumunda rehinelerin tamamının Nusret Cephesi tarafından öldürüleceğini' de söyledi.

Söz alan ikinci rehine de 'Hizbullahın Suriye'den çıkmaması durumunda tüm rehinelerin öldürüleceğini' söyledi ve ekledi: "Ben bir Şii'yim ve Lübnan'daki ailem ve tüm Şiilerden Hizbullahı protesto etmesini istiyorum."

Rehine askerlerden diğer iki kişi de söz alarak ailelerine ve vatandaşlarına 'Lübnan'da yolları kapatarak örgütün hareket etmesini zorlaştırma' çağrısında bulundu.

Rehinelerden birinin Hizbullah Örgütünün Lübnan'daki Şiilerin Sünni aileleri hedef aldığı yönündeki ifadeleri ise dikkat çekti.

Konuşan rehinelerden bir diğeri ise Nusret Cephesinin Hizbullah'ın Suriye'deki bütün eylemlerine cevap olarak Lübnan'da bir eylem gerçekleştireceğini söyledi.

Rehinelerce gerçekleştirilen konuşma arasında geçen Hizbullah'ın inanç sistemini ve davranışlarını sorgulayan ifadelerden biri de Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'a yöneltilen şu soru oldu: "Müslüman kadın ve çocukların öldürülmesi İslam'da kabul edilebilir bir şey midir?"

Videonun sonlarına doğru tekrar görüntülenen ilk konuşmacı rehine, söyledikleri sözler için zorlanmadıklarını ve kendi hür iradeleriyle açıklama yaptıklarını belirtti.

Lübnanlı emniyet güçlerinin Lübnan Suriye sınırındaki Arsal'daki çatışmalar esnasında Ağustos ayında rehine alındığı kaydedilmişti. Arsal'daki çatışmalarda Nusra ve IŞİD savaşçılarının Lübnan askerlerini hedef aldığı hatırlanıyor.

Bölge uzmanları birçok raporda Lübnan'da etkin olan Hizbullah örgütünün ülkedeki Sünni Müslümanlara yaptırım uyguladığını söylüyor.

Gulf News, Arsal operasyonlarında Nusra ve IŞİD'in toplam 28 rehine ele geçirdiğini bunlardan 18'inin Nusret Cephesi'nin elinde diğer 10'unun ise IŞİD'in elinde olduğunu söylüyor.

inca news

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT