1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusra Lideri: IŞİD'le Uzlaşma İhtimali Yok
Nusra Lideri: IŞİD'le Uzlaşma İhtimali Yok

Nusra Lideri: IŞİD'le Uzlaşma İhtimali Yok

Al Jazeera'ye konuşan Nusra Cephesi’nin lideri Ebu Muhammed El Culani, 'şu an ya da öngörülebilir bir zamanda IŞİD’le bir uzlaşma ihtimallerinin olmadığını' söyledi.

A+A-

Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Culani, “Şu an ya da öngörülebilir bir zaman diliminde onlarla aramızdaki soruna bir çözüm yok. İnşallah kendileri Allah’a nedamet getirip, akıllarını başlarına toplarlar” dedi. Culani IŞİD’in tek bir çatışmada Nusra saflarındaki 700 kişiyi öldürdüğünü, ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu belirtip, “Şu an onlarla aramızda bir uzlaşma olmaz. İnşaallah nedamet getirip akıllarını başlarına toplarlar ve yüzlerini Sünni halka çevirirler” ifadelerini kullandı. 

IŞİD'in hilafeti gayri meşru 

Culani, IŞİD’in geçen yıl ilan ettiği halifeliği de “gayri meşru” olarak niteleyip, “Halifelik ilan ettiler ama alîmler bunu gayri meşru görüp reddetti. Çünkü bu (halifelik) İslam kanunlarına dayanmıyor” dedi.  IŞİD’in ‘İslam yolundan çıktığını’ anlatan Culani, “Aldığımız emirlere uymadılar. Camilerde insanları öldürdüler, Pazar yerlerini bombaladılar” diye konuştu. 

"Rejimle savaşmakta ciddi değiller"

Nusra liderinin IŞİD’e bir başka eleştirisi de  IŞİD’in Suriye rejimiyle gerçekten savaşmadığı yönündeydi. Geçen hafta yayınlanan söyleşinin ilk bölümünde El Kaide lideri Eymen El Zevahiri’den emir aldığını belirten Nusra lideri, El Kaide’den ayrılma konusundaki soruyu ise geçiştirmeyi tercih etti. Al Jazeera’den Ahmed Mansur’ın Nusra ile ilgili en çok merak edilen “El Kaide ile yolları ayıracak mısınız?’ sorusuna ise “Mesele El Kaide’den ayrılıp ayrılmama meselesi değil. Hegemonyaya başkaldırma meselesi” yanıtını verdi.

Nusra üyelerinin yüzde 30’unun yabancı olduğunu belirten Culani, örgütün saflarında Amerikalı, Rus, Çeçen ve Asyalıların da bulunduğunu söyledi. Culani, İran’a da sert eleştiriler yöneltirken, Tahran’ın Suriye’de askerinin bulunmadığını, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in milislerini askeri danışmanlar aracılığıyla komuta ettiğini söyledi. Culani “İran’ın bölgedeki kollarını keseceğiz” dedi. Röportajın ilk bölümünde Batı’ya saldırı planlarının bulunmadığını söyleyen Nusra lideri,  “Burada tek bir misyonumuz var. Rejim, rejimin ajanları ve Hizbullah’la savaşmak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT