1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusra Cephesi Sınır Köylerinden Çekiliyor
Nusra Cephesi Sınır Köylerinden Çekiliyor

Nusra Cephesi Sınır Köylerinden Çekiliyor

Güvenli bölge taleplerinin dile getirilmesi ve İncirlik üssünün ABD uçaklarına açılmasının ardından Nusra Cephesi Halep’in kuzey kırsalında yer alan ve Türkiye sınır hattında kontrol ettiği köyleri diğer muhalif gruplara terk etmeye başladı.

A+A-

Güvenli bölge taleplerinin dile getirilmesi ve İncirlik üssünün ABD uçaklarına açılmasının ardından Nusra Cephesi Halep’in kuzey kırsalında yer alan ve Türkiye sınır hattında kontrol ettiği köylerden çekilmeye başladı. Bu köylere Hür Suriye Ordusu yerleşiyor. Halep merkezli muhalif gruplar İŞİD’le savaşın sürdüğü Savran, Mera, Tel Rıfat, Azez  cephe hattına takviye güç sevk ediyor.

Muhalif Gruplardan Hareket-i Nurettin Zengi, Liva el Fetih, Ceyşul Mücahidin, Cephe Şamia, Suvvar Şam ve Türkmen gruplardan Liva Sultan Murat tarafından Nusra Cephesi tarafından boşaltılan köylere asker ve cephane sevkiyatı yapılıyor.

Aljazeera Türk’e son iki gündür sınır hattında yaşanan hareketliliğe dair açıklama yapan Liva Sultan Murat komutanı Yusuf Salih, ‘Türkiye sınırında yer alan Harcele köyünden Nusra Cephesine bağlı askerlerin tamamen çıktığını, Kefergan, Havar ve Delha köylerinden ise çıkma hazırlığı yaptığını belirtti.

Yusuf Salih, Harcele’de muhalif Cephe Şamia’dan ( Şam Cephesi ) askerlerinin Nusra Cephesi’nden boşalan mevzilere yerleştiğini aktardı.

Bölgede İŞİD’e karşı başlatılacak geniş çaplı bir operasyon için hazırlıkların sürdüğünü belirten Yusuf Salih, ‘1 buçuk yıldır yüzlerce köy ve kasabayı işgal altında tutan İŞİD’e karşı başlatılacak operasyonda ilk hedefimiz, Türkmen Barak, Aktarin, Rael ve Çobanbey kasabalarını ele geçirmek’ dedi. İşid’in bölgeden sökülmesi için yapılacak saldırıya Hava desteğinin de olacağını belirten Yusuf Salih, 3 bin kişilik bir kara gücü ile önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde bir çok köy ve kasabanın yeniden özgürleştirileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT