1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusra, ABD'li Gazeteciyi Serbest Bıraktı
Nusra, ABD'li Gazeteciyi Serbest Bıraktı

Nusra, ABD'li Gazeteciyi Serbest Bıraktı

Yaklaşık iki yıldır Nusra Cephesinin elinde ulunan ABD'li gazeteci Peter Theo Curtis, Katar'ın girişimleri sonucu Nusra tarafından serbest bırakıldı.

A+A-

Suriye'de yaklaşık 2 yıl önce Nusra Cephesi tarafından alıkonulan Amerikalı gazeteci Peter Theo Curtis özellikle Katarlı yetkililerin çalışmaları sonucunda serbest bırakıldı.

Peter Theo Curtis, Golan Tepeleri’ndeki Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü yetkililerine teslim edildi. Ardından sağlık kontrolünden geçirilen gazeteci ABD temsilcilerine teslim edildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani'nin insani değerlerden yola çıkarak verdiği talimatlar sonucu Katar devleti, 2012 yılında Suriye'de kaçırılan ABD'li gazeteci Peter Theo Curtis'in serbest bırakılmasını sağlamayı başardı" ifadesi kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ABD’nin rehin tutulan vatandaşları için bütün diplomatik, istihbari ve askeri araçları kullandığını söyledi. “Nusra Cephesi’nin pençesi altında uzun zaman kalan Theo Curtis’in evine dönüyor olmasından dolayı hepimiz mutluyuz ve rahatladık” dedi.

Curtis’in ailesi, başta Katar ve ABD’nin yanı sıra gazetecinin serbest kalmasını sağlayan herkese teşekkür etti.

Curtis'in annesi Nancy Curtis, yaptığı açıklamada sağlıklı ve güvende olmasından dolayı rahatladıklarını ve büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Geçen zaman içinde kendilerine destek verenlere teşekkür eden Nancy Curtis, gazeteci Jim Foley için ise büyük üzündü duyduklarını kaydetti.

Suriye'de görev yapan ABD'li gazeteci Peter Theo Curtis, Nusra Cephesi tarafından 2012 yılında kaçırılmıştı.

Haziran ayında da 27 yaşında bir Alman, IŞİD tarafından serbest bırakılmıştı. Alman gazetesi die Welt am Sonntag, devletin IŞİD ile anlaşma yaptığını ifade etmişti.

Gazetecileri Koruma Komitesi’ne (CPJ) göre, Suriye’de çatışmaların yoğunlaştığı 2011 yılının Mart ayından beri en az 67 gazeteci öldürüldü. Pek çok gazeteci de kayıp.

En son IŞİD tarafından sosyal medyada “Amerika’ya mesaj” adıyla paylaşılan videoda, ABD’li gazeteci James Foley başı kesilerek öldürülmüştü. Foley, Kasım 2012 tarihinden beri Suriye’de kayıptı.

 

HABERE YORUM KAT