1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Nureddin Yıldız: Sinop Valisi Yaşadığımız Kumpasın Baş Mimarıydı
Nureddin Yıldız: Sinop Valisi Yaşadığımız Kumpasın Baş Mimarıydı

Nureddin Yıldız: Sinop Valisi Yaşadığımız Kumpasın Baş Mimarıydı

Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya tutuklandı. Nureddin Yıldız’ın resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada Çetinkaya için “Sinop’ta yaşadığımız kumpasın baş mimarıydı.” ifadeleri kullanıldı.

A+A-

Darbe kalkışmasına ilişkin soruşturma kapsamında görevden alınmasının ardından gözaltına alınan Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya tutuklandı.

Sosyal Doku Vakfı Kurucusu Nureddin Yıldız’ın resmî Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “Sinop’ta yaşadığımız kumpasın baş mimarıydı. Anlatabiliyor muyum?” ifadeleri yer aldı.

Sinop’ta Neler Yaşandı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH ortaklığıyla Sosyal Doku Vakfı Kurucusu Nureddin Yıldız'ın 12 Mayıs’ta Sinop'ta vereceği “Zamanın Sabrı” başlıklı konferans yapılan çirkin gösteriler nedeniyle iptal edilmişti.

“Barış ve Demokrasi Platformu” üyelerinin günler öncesinden başlattığı karalama kampanyası konferansın başlama saatinin hemen öncesine kadar devam etmiş, grup konferansın yapılacağı gösteri merkezine gelerek çirkin sloganlar atmıştı.

Polisin barikatını yıkan grup polisle karşı karşıya gelmiş, göstericiler ve polis arasında yaşanan arbede sonrası İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, kalabalığa konferansın iptal edildiğini duyurmuştu.

Duyuruya rağmen dağılmayı inatla reddeden çeteler yüzünden konferansı dinlemek için önceden salona giren kişiler salonda mahsur kalmıştı.

İHH yetkilileri ise karalama kampanyasının ve yaşanan olayların Sinop Valiliği ve emniyet yetkililerinin tedbirsizliği ve acziyetinden dolayı meydana geldiğini ifade etmişti.

İHH: Sinop Valiliği ve Emniyetinin Acziyetinden Kaynaklandı

İptal edilen konferans sonrası olaylarla ilgili İHH'dan (İnsani Yardım Vakfı) açıklama yapılmıştı:

“Provakatif gruplar günler öncesinden konferansın yapılmaması için karalama kampanyası başlattığı hâlde Sinop Valiliği ve emniyet yetkilileri gerekli önlemi almamış ve meydana gelen sorun karşısında büyük bir acziyet göstermişlerdir. İlahiyatçı-Yazar Nureddin Yıldız sâdece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerindeki Müslümanlar tarafından saygı gören, sözlerine değer verilen önemli bir şahsiyettir.

Uzun zamandır, Nureddin Yıldız'ın geçmişte yapmış olduğu sohbetlerin içerisinden bazı cümleler cımbızla çekilip bağlamından koparılarak söylemediği hâlde sanki o söylemiş gibi gösterilerek kendisine yönelik büyük bir iftira ve karalama kampanyası yürütülmektedir. Bu süreçte bazı provakatif gruplarca Nureddin Yıldız'a karşı bir linç girişimi başlatılmıştır. Ancak bu grupların söylemlerine, eylemlerde attıkları sloganlara ve bazı yerlerde açtıkları pankartlara bakılırsa dertlerinin Nureddin Yıldız'dan daha çok kendi ideolojilerini dayatmak, herkesi tek tipleştirmek olduğu açıktır.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak burada asıl dikkatini çekmek istediğimiz konu ise Sinop Valiliği ve Sinop Emniyeti'nin bu olay karşısında göstermiş olduğu acziyettir. Sinop içerisindeki provakatif gruplar günler öncesinden hem yaptıkları açıklamalar hem de sosyal medya üzerinden yazdıklarıyla insanları kışkırtarak olay çıkartacaklarını belli etmeleri karşısında hem Sinop Valiliği hem de emniyet birimleri geçen bu süre zarfında da konferansın yapılacağı gün de gerekli önlemleri almayarak, büyük bir zafiyet göstermiştir.

Sinop Valiliği ise bu faşist ve baskıcı yaklaşıma karşı anlamsız bir tavır takınmıştır. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın genel merkezi ile görüşerek bilgi almış, İHH'nın programın yapılması yönündeki ısrarlı talebi kendisine iletilmiştir. Ancak valilik ve emniyet birimleri süreci iyi yönetemedikleri için programı iptal etmiş, Nureddin Yıldız ve konferansa katılmak için Sinop'a gelen 2 otobüs katılımcı şehir girişinde durdurularak şehre girişlerine müsaade edilmemiştir.

Sinop Valisi Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada ise iptal talebinin İHH Genel Merkezi'nden geldiğini söylemiştir. Ancak İHH Genel Merkezi'nin bu şekilde hiçbir talebi olmamıştır. Program iptali tamamen Sinop Valiliği ve emniyetinin acziyetinden kaynaklanmaktadır. Sinop Valisi’nin süreci iyi yönetemediğinin bir diğer göstergesi de Sinop Emniyet Müdürlüğü'nün organizatörlere Sinop Valiliği'nden gelen emir doğrultusunda programın iptal edildiğini söylemesine rağmen kendilerine sorulduğunda valiliğinin konuyla ilgili böyle bir emir vermediğini açıklamasıdır.

Sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerinde sözlerine değer verilen ve önemli bir yere sahip olan Nureddin Yıldız gibi bir hocanın, kendisine yönelik karalama kampanyasına kurban edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sinop Valiliği ve emniyeti zamanında gerekli önlemleri alsaydı bu olayların belki hiçbirisi yaşanmayacaktı. İHH olarak biz bu tarz yobaz ve faşist baskılara karşı her zaman Nureddin Yıldız'ın yanında olduk ve elimizden geldiğince de olmaya çalışacağız.

İHH İnsani Yardım Vakfı, bu tarz protestolara ve faşist baskıcı dayatmalara hiçbir zaman boyun eğmemiş ve bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye'nin her yerinde doğru bildiğimiz şeyleri haykırmaya devam edeceğimiz kamuoyuna duyurulur”.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum