1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nükleer Silahsız Dünya İçin Çalışacaklarmış!
Nükleer Silahsız Dünya İçin Çalışacaklarmış!

Nükleer Silahsız Dünya İçin Çalışacaklarmış!

ABD Başkanı Barack Obama, dünyayı nükleer silahlardan arındırmak için Rusya ve Çin ile birlikte çalışacaklarını açıkladı!

A+A-

Nükleer depolarını karşılıklı bir şekilde kısmen azaltarak nükleer silahsız bir dünya için çalıştıkları imajını veriyorlar. Yalanınız batsın!

Güney Kore'de yapılacak nükleer güvenlik zirvesinden önce konuşan Obama, ABD'nin sahip olduğu nükleer silahları azaltarak da stratejik caydırıcılığı sürdürebileceğini söyledi.

Seul “nükleer terörizm” riskini azaltmayı amaçlayan ve 50'den fazla ülkenin liderinin katılacağı zirveye ev sahipliği ediyor.

Güney Kore'nin Hankuk Üniversitesinde bir konuşma yapan Obama, nükleer silaha başvurmuş tek ülkenin lideri olarak, nükleer silahsızlanma hedefine bağlı olduklarını da kaydetti.

Obama, Mayıs ayında Rusya'da başkanlığa seçilen Vladimir Putin ile nükleer silahların daha da azaltılması için görüşmeyi dört gözle beklediğini kaydetti.

İki ülke arasında 2010 yılında imzalanan son anlaşma, tarafların konuşlandırılmış durumdaki nükleer başlıklarını yüzde 30 azaltarak 1.550'şer başlığa çekiyordu.

***

Obama-Erdoğan Görüşmesi

Obama, Güney Kore'deki zirve öncesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

Erdoğan, basın toplantısı dâhil olmak üzere 2 saat 15 dakika süren görüşmede ağırlıklı olarak Suriye konusunun konuşulduğunu söyledi.

Obama'nın Suriye'ye ilk etapta silahlı müdahaleye sıcak bakmadığını belirten Erdoğan, ABD'nin Suriye’deki muhalif gruplar ve halka ilaç gıda gibi lojistik destek yapmaya başladığını da kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Obama ile görüşmesinde PKK konusunun da gündeme geldiği, örgütün Türkiye dışındaki varlığına yönelik işbirliğini sürdüreceklerini de ifade etti.

Obama, zirve öncesinde Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgeyi de ziyaret etti.

***

Kuzey Kore’ye Yeni Yaptırımlar

Amerikan Başkanı, Kuzey Kore'nin gelecek ay planladığı roket fırlatma girişiminin Pyongyang hükümetini yeni yaptırımlarla karşı karşıya bırakabileceğini de söyledi.

Kuzey Kore'nin Nisan ayında uzay çalışmalarının bir parçası olarak hazırladığını söylediği uzun menzilli bir roketi fırlatma rampasına sevkettiği bildiriliyor.

Obama, sınır yakınlarında konuşlanmış Amerikan askerlerine hitaben bir konuşma yaptıktan sonra Kuzey Kore gözlemlemek amacıyla silahsızlandırılmış bölgeye girdi.

Kuzey Kore, roketin Nisan ayında uzaya bir uydu taşıyacağını belirtiyor. Ancak ABD ve müttefiki Güney Kore, Kuzey'in asıl amacının balistik füze denemesi olduğunu iddia ediyorlar.

***

İran İçin Zaman Daralıyormuş

Obama İran'ın nükleer programına da değindi ve krizin diplomasi yoluyla çözülebileceğini belirtmekle beraber bunun için zamanın daraldığını vurguladı.

BBC'de yer alan habere göre ülkenin şimdiye dek yadsımaya, hile ve kandırmacalara başvurduğunu savunan Obama, dünyanın İran ile görüşmeye hazırlandığını belirtip İranlı liderlere seslendi; "İran anın gerektirdiği ciddiyet ve aciliyet doğrultusunda hareket etmeli" dedi.

İran ise nükleer programının askeri bir boyutu olmadığını savunuyor.

Obama zirve sırasında Rusya ve Çin liderleri ile yapacağı görüşmeler ile İran'ın yükümlülüklerini yerine getireceği bir karar çıkarmaya çalışacaklarını belirtti.

İki gün sürecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne devlet ve hükümet başkanları ve uluslararası örgütlerin yöneticilerinden oluşan 53 kişilik bir lider kadrosu davetli.

-----------

Obama-Erdoğan Görüşmesinin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

 

HABERE YORUM KAT