1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Nükleer Müzakereler Başladı
Nükleer Müzakereler Başladı

Nükleer Müzakereler Başladı

İran ile BM Güvenlik Konseyi'ne daimi üye 5 ülke ve Almanya'nın oluşturduğu ''5+1'' grubu arasındaki nükleer müzakereler, Kazakistan'ın Almatı kentinde başladı.

A+A-

İran ile BM Güvenlik Konseyi'ne daimi üye 5 ülke ve Almanya'nın oluşturduğu ''5+1'' grubu arasındaki nükleer müzakereler, bugün Kazakistan'ın Almatı kentinde başladı.

Amerikalı bir yetkili, Almatı'daki müzakerelerde 5+1 ülkelerinin, İran'ın nükleer programını frenlemesi durumunda, uluslararası ağır yaptırımlar yerine yeni ve hafif yaptırımlar sunacağını belirtti.

Rusya temsilcisi ise yaptırımların, ancak İran'ın nükleer programın yalnızca barışçıl amaçlı olduğu konusunda tüm dünyaya garanti vermesi durumunda hafifletilebileceğini söyledi.

Müzakereyi yöneten AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, müzakerelerde ilerleme sağlanabilmesi için İran'ın ''esneklik'' göstermesini umduğunu söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ''İran'a şunu vurgulamak istiyorum; diplomasi penceresi hala açık. Seçim, nihayetinde İran'a ait. Uluslararası toplum, İran'ın (Kazakistan'a) ciddi biçimde müzakere etmeye ve nükleer programıyla ilgili kaygıları ele almaya hazır şekilde gelmesi halinde buna yanıt vermeye hazır. Eğer bunu yapmazlarsa o halde daha da tecrit edilmeyi seçmiş olacaklar. Seçim onların'' diye konuşmuştu.

(AA)

 

HABERE YORUM KAT