Nuceyfi: Sünniler Irak Hükümetine Güvenmiyor

10.06.2015 13:15
Nuceyfi: Sünniler Irak Hükümetine Güvenmiyor
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi, Sünnilerin Şiilerin yönetimindeki Irak hükümetine güvenmediğini söyledi.

Usame Nuceyfi, yayımladığı bildiride, "Ülkede yaşanan yıkıcı faaliyetler Musul ile sınırlı kalmadı. Diyala'ya, Salahaddin'e, Anbar'a ve Kerkük'e de uzandı. Bu yıkıcı eylemler, Irak topraklarındaki Iraklı vatandaşları hedef alıyor. Bunun da ötesinde tüm dünyadaki insani ilkelere ve değerlere uzanıyor" ifadelerini kullandı.

Haydar İbadi hükümetinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirten Nuceyfi, "İbadi hükümeti kurduğunda büyük ümitler beslenmişti. Ancak bu ümitler kısa sürede yok oldu. Sünniler hâlâ Şiilerin yönetimindeki Irak hükümetine güvenmiyor. Bağdat yönetimi, Sünnileri siyasi olarak hedef alan politikalarını sürdürüyor" ifadelerine yer verdi.

Nuceyfi, konuşmasını soyle sürdürü:

"Maalesef Musul'u kurtarma istenen önem gösterilmedi. Bu da Musul halkının gerekli destek olmadan kendi başına gönüllü birlikler oluşturmasına, askeri eğitime başlamasına ve kamplar kurmasına neden oldu. Musul ancak kendi halkı tarafından kurtarılacaktır. Onlar topraklarını korumaya ve karanlık güçleri yok etmeye hazır. Yalnızca silah bekliyorlar. Bu da hükümetin tehdit oluşturduğu görüşünde ittifak eden hayır güçlerinin sorumluluğudur." 

Musul krizinden eski başbakan Nuri Maliki ve yakınındaki üst düzey askeri yetkililerin sorumlu olduğunu savunan Nuceyfi, "Musul'un krizinde sorumluluk, onu korumakla görevli olanındır. Silahsız Musul halkını yalnız bırakmanın gerekçesi ne olursa olsun selim bir aklın kapasitesini aşıyor. Evlerini terk etmek zorunda kalan masum kurbanlar bedel ödüyor." dedi.  

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim