1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. NSA’dan Çok Gizli Belgeler Çalındı
NSA’dan Çok Gizli Belgeler Çalındı

NSA’dan Çok Gizli Belgeler Çalındı

ABD Adalet Bakanlığı, sözleşmeli olarak NSA için çalışan bir kişinin "çok gizli belgeleri çalmak" suçundan geçen Ağustos ayında tutuklandığını duyurdu.

A+A-

ABD Adalet Bakanlığı, sözleşmeli olarak Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) için çalışan 51 yaşındaki Harold Thomas Martin'in, "çok gizli belgeleri çalmak" suçunu işlediği gerekçesiyle geçen Ağustos ayında tutuklandığını açıkladı.

Olayı ortaya çıkaran New York Times gazetesi "çalınan" belgelerde Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin bilgisayar sistemlerine korsan giriş için geliştirilen kodların da yer aldığını yazdı.

Bunun üzerine Bakanlı'ktan yapılan yazılı açıklamada, NSA için sözleşmeli iş yapan Booz Allen Hamilton adlı firmada çalışan Martin'in, geçen Ağustos ayında "hükümete ait çok gizli belgeleri çalmak" suçlamasıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından tutuklandığı duyuruldu. Belgelerin 2014'e ait olduğunu açıkladı.

Açıklamada, Martin'in evi ve aracında ABD hükümetine ait çok sayıda "yüksek gizlilik derecesine sahip" belge ele geçirildiği ve bunlar arasında "hassas istihbarat bilgileri"ni içeren 6 gizli dosyanın da yer aldığı belirtildi.

Bakanlık, bu belgelerin "ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren birçok konuyla ilgili olabileceği" değerlendirmesini yaptı. Martin'in yakalandığı anda en üst düzey güvenlik izni olduğu ve elindeki belgelerin "çok gizli" olduğunu bildiği vurgulandı.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, "çok gizli belgeler" arasında NSA'in yabancı hükümetlere ait bazı uygulamaların şifrelerini kırmak için kullandığı kaynak kodların da yer alabileceği ifade edildi.

Harold Thomas Martin'in yetkisiz bir şekilde hükümet belgelerini gizli almak suçundan 1, hükümet malını çalmaktan ise 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Booz Allen Hamilton firması, NSA'in en önemli siber operasyonlarını yürüten firmalardan biri olarak biliniyor.

'2. Snowden vakası'

Amerikan kamuoyunda "2. Snowden vakası" olarak nitelendirilen olay, 2013'te bir başka NSA çalışanı Edward Snowden'ın, ABD'nin izleme faaliyetlerini "sızdırmasına" benzetildi.

Son olarak Rusya'dan "geçici ikamet" alan Snowden, ABD hükümetinin izleme faaliyetlerini ortaya koyan binlerce gizli belgeye dayandırdığı haberleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

İstihbarat uzmanı Snowden da Martin gibi Booz Allen Hamilton adlı danışmanlık şirketinde çalışıyordu.

Twitter hesabından "Bu çok büyük bir olay" yazarak haberi paylaşan Snowden, Martin'in "casusluk"la suçlanmamasına şaşırdığını söyledi.

Kaynak: New York Times, AA

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT