1. HABERLER

  2. HABER

  3. NSA 122 Devlet Liderini Fişlemiş!
NSA 122 Devlet Liderini Fişlemiş!

NSA 122 Devlet Liderini Fişlemiş!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) 122 devlet ve hükümet başkanı hakkında bilgi topladığına ilişkin yeni bir belge ortaya çıktı.

A+A-

Alman Spiegel dergisinin NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberde, 2009 yılının mayıs ayına ait olan listede NSA tarafından bilgi toplanılan dönemin 122 devlet ve hükümet başkanlarının isimleri yer aldığı belirtildi. İlk sırada Malezya eski Başbakanı Abdullah Bedevi'nin yer aldığı ve örnek olarak 11 ismin açıklandığı listede, eski Somali Devlet Başkanı Abdullahi Yusuf, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Peru eski Devlet Başkanı Alan Garcia, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Guatemala eski Devlet Başkanı Alvaro Colom, Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Mali eski Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve son sırada Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko yer alıyor.

BERLİN'E CEVAP VERMEDİLER

Özel olarak oluşturulan bilgi bankasında söz konusu devlet ve hükümet başkanlarıyla ilgili verilerin kaydedildiği, Almanya Başbakanı Merkel hakkında da 300'den fazla verinin yer aldığı belirtilen haberde, Snowden'in belgelerinde bilgilerin ''Marina'' adlı bilgi bankasında gösterildiği ifade edildi. NSA'nın Merkel'i de dinlediği ortaya çıkmıştı. Almanya, bunun üzerine müttefiki olan ABD'ye 'karşılıklı casusluğu yasaklayan' bir anlaşma imzalamayı önerdi ancak ABD şimdiye kadar bu konuda olumlu cevap vermedi.

HABERE YORUM KAT