NPD Başkanı Neo-Nazilerle

15.12.2011 01:12
NPD Başkanı Neo-Nazilerle
Almanya’daki aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi’nin (NPD) Genel Başkanı Holger Apfel’in, 2000- 2006 arasında 8 Türk ile 1 Yunanı öldüren aşırı sağcılarla aynı izinsiz yürüyüşe katıldığı ortaya çıktı.

 Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Anayasayı Koruma Dairesinin incelenen belgelerinde, Apfel’in, 4 kasımda intihar eden aşırı sağcı terörist Uwe Mundlos ve polise teslim olan Beate Zschaepe ile birlikte 17 Ağustos 1996’da Worms kentinde, Hitler’in sağ kolu Rudolf Hess’i anmak için düzenlenen izinsiz bir yürüyüşe katıldığının tesbit edildiği belirtildi. Söz konusu yürüyüşe, yasa dışı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünü desteklemek suçundan tutuklanan eski NPD yöneticilerinden Ralf Wohlleben ile Holger G. adlı aşırı sağcının da katıldığı belirtildi.

Bu arada yazılı bir açıklama yapan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, aşırı sağcıların her yıl Dresden kentinin 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmasını protesto etmek amacıyla düzenlediği yürüyüşün vatandaşlar tarafından engellenmesi çağrısında bulundu. Aşırı sağcıların Dresden’in bombalanmasını kendi ideolojileri için kullanmaya çalıştığına dikkati çeken Roth, Türklere yönelik işlenen seri cinayetler sebebiyle de aşırı sağcılara bir karış sokağın bile teslim edilmemesi gerektiğini ifade etti.

TARAF 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim