1. HABERLER

  2. HABER

  3. Norveç 13 Mülteciyi Sınır Dışı Etti
Norveç 13 Mülteciyi Sınır Dışı Etti

Norveç 13 Mülteciyi Sınır Dışı Etti

Norveç, Rusya'yla vardığı anlaşma çerçevesinde 13 mülteciyi sınır dışı etti.

A+A-

Norveç'in kamu televizyonu NRK'ya göre, sınır kasabası Kirkenes'teki kamptan hareket eden otobüsteki mülteciler, Rusya'nın Murmansk kentindeki havaalanına götürüldü.

Polis Sözcüsü Tor Espen Haga, sınır dışı edilenlerin ya Rusya vizesi ya da oturum iznine sahip olduğunu söyledi. Sınır dışı işlemlerinin devam edeceğini kaydeden Sözcü, “Bundan sonra onlara ne olacağı Rusya'ya kalmış.” dedi.

Söz konusu 13 kişinin hangi ülke vatandaşı oldukları açıklanmadı. Ancak yasal bir boşluktan yararlanarak Rusya'dan Norveç'e vizeye gerek duymadan bisikletle girenlerin büyük bölümünü Suriyeli ve Iraklılar oluşturuyor. Bu yolla 2015'te Norveç'e girenlerin sayısının 5 bin 500 olduğu belirtiliyor.

Kasım ayında Oslo hükûmeti, güvenli bir ülkeden gelenleri derhal sınır dışı edeceğini açıklamıştı. Norveç, ilgili yasa nedeniyle evrakları bulunmayanların sınırı otomobil veya otobüsle geçmesi mümkün olmadığı için mültecileri bisikletle geri göndermeyi planlıyordu. Ancak görüşmelerin ardından Moskova, Rusya vizesi ya da oturum izni olanları geri almayı kabûl edince otobüsle sınır dışı mümkün hâle gelmişti.

Rusya ve Norveç arasındaki sınır anlaşması, bir kişinin sınırı yürüyerek geçmesini ya da başka birinin aracıyla gerekli belgelere sahip olmadan geçiş yapmasını engelliyor. Ancak anlaşmada bulunan yasal boşluk nedeniyle sınırı bisikletle geçerken belge sorulmuyor.

AA

HABERE YORUM KAT