1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nokta Dergisi Yöneticilerinin Tahliyesine Karar Verildi
Nokta Dergisi Yöneticilerinin Tahliyesine Karar Verildi

Nokta Dergisi Yöneticilerinin Tahliyesine Karar Verildi

Nokta dergisi yöneticileri Güven ile Çapan'ın yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanıklar Güven ve Çapan'ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verildi.

A+A-

Nokta dergisinin 2 Kasım'daki kapağında ve içeriğinde yer alan ifadeler nedeniyle haklarında dava açılan dergi yöneticisi Cevheri Güven ile sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan'ın ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme'' suçundan yirmişer yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Cevheri Güven ve Murat Çapan ile avukatları katıldı.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi. Sanık Güven, savunmasında, dergideki ifadelerin bir durum tespiti olduğunu, bu tespitin iddianamede yorumlanarak kendilerine karşı suçlamaya dönüştüğünü öne sürerek, tahliyesini talep etti. Sanık Çapan da savunmasını yaparak tahliye talebinde bulundu.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanıkların tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cevheri Güven ve Murat Çapan'ın üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Sanıklar hakkında adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışına çıkış yasağı ile haftada bir karakola giderek imza atmalarına karar veren heyet, dava dosyasının mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

AA

HABERE YORUM KAT