1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nobellik Katil: Beşşar Esed
Nobellik Katil: Beşşar Esed

Nobellik Katil: Beşşar Esed

Suriye bir bayrama daha bombardıman altında girerken, kimyasal saldırı sonrası yaptığı anlaşma ile kendini kurtaran Esed, işi iyice pişkinliğe vurdu.

A+A-

Suriye'de üçüncü yılında devam eden savaş, arkasında yüz bini aşkın kayıp bıraktı. Birçok şehir hayalet kente dönerken, büyük yıkımın mimarı olan Devlet Başkanı Beşşar Esed'in küstah açıklamaları ise bu kadar da olmaz dedirtti. Nobel Barış Ödülü'nün Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (KSYÖ) verilmesinin ardından ilk kez konuşan Esed, şaka yollu açıklamalarında 'O ödül benim olmalıydı' dedi. Kimyasal silahların teslim edilmesi halinde 'siyasi otoritersizliğin' kaçınılmaz olduğunu savunan Esed, Şam'ın 2003'te Ortadoğu'daki kitle imha silahlarını yok etmeyi önerdiğini, ancak bunun İsrail tarafından pazarlık meselesi haline getirildiğini, şimdi ise dengelerin değiştiğini söyledi. KSYÖ ile yaptığı anlaşmadan pişman olmadığını anlatan Esed, kimyasal silahların teslim edilmesinin kendileri için siyasi ve manevi bir kayıp olduğunu belirtti.

'ŞEHİTLER AŞAĞILANDI'

Suriyeli muhalifler, Esed'in ödüllendirildiğini söyleyerek, 'Şehitleri aşağılıyorlar. Bu kurbanlara yapılan uluslararası bir aşağılamadır' ifadesini kullanmıştı. Şam'ın Doğu Guta bölgesinde bin 400'den fazla kişinin ölümüne sebep olan 21 Ağustos'taki kimyasal silah saldırısından ardından 'askeri müdahale' kartını öne süren ABD, daha sonra Rusya ile masaya oturarak Suriye'nin kimyasal silah stoklarını imhası üzerine anlaşmaya varmıştı. BM'nin bölgede incelemelerde bulunan heyetinin raporlarında da 'bulguların, saldırının Esed'in işi olduğunu gösterdiği' ifade edilmişti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT