Nikaragua, İsrail’le Tüm İlişkilerini Kesti

04.06.2010 07:04
Nikaragua, İsrail’le Tüm İlişkilerini Kesti
Nikaragua Gazze'ye insani yardım götüren Özgürlük filosuna Siyonist İsrail silahlı kuvvetlerinin saldırısı dolayısıyla ülkede bir günlük yas ilan etti ve diplomatik ilişkilerine kesti.

Dünya ajanslarınca ifade edildiğine göre Latin Amerika ülkesi Nikaragua, Gazze'ye insani yardım götüren "Özgürlük Filosu"na yapılan saldırı ile ilgili ülkede bir günlük yas ilan etti ve Gazze'ye ambargo uygulayan ve bu saldırıyı gerçekleştiren Haydut Siyonist devleti ile tüm diplomatik ilişkilerini kesti.

Nikaragua, uzun yıllardır ABD yanlıları ile emperyalizme karşı olan güçlerin fiili çekişme alanı oldu. Son alarak devlet radyosuna konuşan liberal-sol eğilimli Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, "Özgürlük Filosuna yapılan saldırı sonrası İsrail ile ilişkilerimizi derhal kestik" dedi.

Ortega, İsrail'in işlediği katliamın hem insan hakları açısından hem uluslararası hukuk açısından bir cinayet olduğunu ve mutlaka uluslur arası kurallara göre de yargılanması gerektiğini vurguladı. İsrail'in cezalandırılması gerektiğini belirten Ortega, derhal Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun sonlandırılmasını istedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim