1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Nice Saldırganının Kimliği Belirlendi
Nice Saldırganının Kimliği Belirlendi

Nice Saldırganının Kimliği Belirlendi

Le Monde ve AFP, Nice’te kamyonla saldırı düzenleyerek 84 kişiyi öldüren saldırganın 31 yaşındaki Tunus kökenli Mohamed Lahouaiej-Bouhlel olduğunu duyurdu.

A+A-

Fransa menşeli Le Monde gazetesinin yanı sıra Reuters ile AFP haber ajanslarına konuşan güvenlik kaynakları, Nice’te kamyonla saldırı düzenleyen kişinin 31 yaşındaki Tunus’ta doğmuş Fransa vatandaşı Mohamed Lahouaiej-Bouhlel olduğunu belirtti. Lahouaiej-Bouhlel’in kimliği, saldırıda kullanılan kamyonda bulunmuştu.

Kaynaklar, kamyonda plastik silahlar ve etkisiz bir bomba bulunduğunu da söyledi.

Polise göre, saldırgan Fransa istihbaratının takip etmediği ancak hırsızlık ve darp gibi küçük suçlardan sabıkası olan bir isim.

Polis ve adlî tıp uzmanları, yerel saatle 09.30’da Lahouaiej-Bouhlel’in evini inceledi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre-Henry Brandet, “Saldırganın yalnız mı davrandığı, yoksa kaçan suç ortaklarının mı olduğu yönünde soruşturma sürüyor.” dedi.

Reuters’a konuşan Tunuslu güvenlik kaynakları, Lahouaiej-Bouhlel’in evli ve 3 çocuklu olduğunu söyledi. Kaynaklar, “aşırılıkçı” fikirleri olup olmadığı bilinmeyen saldırganın Tunus’un Masakin kasabasından olduğunu, ancak burayı en son 4 yıl önce ziyaret ettiğini de ifade etti.

AFP’nin konuştuğu 12 komşusu, Lahouaiej-Bouhlel’in güçlü bir dinî bağlılığı olmayan bir münzevî gibi göründüğünü anlattı. Sâdece bir komşu, saldırganla ilgili şüpheleri olduğunu belirterek, “İki kızıma sürekli bakan iyi görünümlü bir adamdı.” dedi.

Saldırgan, 14 Temmuz’da yerel saatle 23.30 sularında havai fişek gösterisini izlemek için toplanan kalabalığın içine kamyonla girdi. Fransa Milli Günü kutlamaları için toplanan kalabalıktan 84 kişi hayatını kaybetti; 18'i ağır olmak üzere en az 100 yaralı var.

Kaynak: Le Monde, Reuters, AFP, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT