1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. New York'ta 60 Yaşındaki Müslüman Kadın Katledildi!
New York'ta 60 Yaşındaki Müslüman Kadın Katledildi!

New York'ta 60 Yaşındaki Müslüman Kadın Katledildi!

New York’ta, evine giderken saldırıya uğrayan 60 yaşındaki Bangladeşli müslüman kadın hayatını kaybetti. New Yorklu müslümanlar, kadının katledilmesine ilişkin “nefret suçu” kapsamında soruşturma açılmasını istiyor.

A+A-

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, ABD'nin New York kentinde yaşayan müslümanlar, önceki gece evine giderken uğaradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Bangladeşli Nazma Khanam'a (60) yönelik saldırının, “nefret suçu” olarak soruşturulmasını istedi.

“Kıyafetinden Dolayı Öldürülmüş Olabilir”

Bangladeş'ten 2009'da ABD'ye gelen ve 2 ay önce ABD vatandaşı olan Khanam'ın yakınları ve New York'taki müslümanlar, Khanam'ın kıyafetinden dolayı öldürülmüş olabileceğini ve olayın nefretten kaynaklandığını belirtti.

Soruşturmayı yürüten müfettişlerin, olayla ilgili doğrudan “nefret suçu” soruşturması yerine genel bir soruşturma açarak müslüman kadının hırsızlık olayının kurbanı olabileceği ihtimali üzerinde de durmaları müslümanların tepkisini çekti.

Amerika İslâm Konseyi, ABD'de İslâmofobi'nin yükseldiğini söyleyerek, saldırıyı “nefret suçu” olarak değerlendirdi.

“Hiçbir Eşyası Çalınmamış”

Kurbanın yakınları Khanam'ın çantası ve telefonu dâhil üzerindeki hiçbir ziynet eşyasının çalınmadığını ve bu nedenle olayın bir “nefret suçu” olduğunu ifade ederek, “Adalet istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Amerika İslâm Konseyi (CAIR) New York Şubesi İcra Müdürü Afaf Nasher da New York'ta son günlerde müslümanlara yönelik ölümle sonuçlanan saldırıların, ABD'deki İslamofobi'nin yükselmesinden kaynaklandığını belirterek olayı “nefret saldırısı” olarak değerlendirdi.

New York Polis Teşkilatı'ndan (NYPD) Dedektif Ahmed Nasser ise NYPD'nin “nefret suçu gücü”nün de olayın aydınlatılması ve faillerin bulunmasıyla ilgili soruşturmaya yardımcı olduğunu bildirdi.

Nazma Khanam için New York'taki Jamaica Müslüman Merkezi'nde cenaze namazı kılındı. Namaza binlerce müslüman katıldı.

Polis Halktan Yardım Bekliyor

NYPD, ayrıca saldırının meydana geldiği bölgede sokaklara, saldırıyla ilgili bilgisi olanlardan yardım talebinde bulunan ilanlar astı. İlanda, bilgi için 2 bin 500 dolar ödül verileceği belirtildi.

Bangladeş asıllı eski öğretmen Nazma Khanam önceki gece, eşi Shamsul Alam Khan ile alışveriş yaptıktan sonra saat 21.15'te eve giderken bıçaklı saldırıya uğramıştı. Saldırının ardından hastaneye kaldırılan Khanam hayatını kaybetmişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum