1. HABERLER

  2. HABER

  3. New York Times: Netanyahu Sabotajcı
New York Times: Netanyahu Sabotajcı

New York Times: Netanyahu Sabotajcı

Obama yönetiminin amiral gemisi olan New York Times gazetesi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun İran açılımına yönelik çabalarını 'sabotaj' olarak niteledi.

03 Ekim 2013 Perşembe 05:37A+A-

ABD ve İran arasında 34 yıl sonra başlayan diyaloğun en çok İsrail'i rahatsız ettiği ortaya çıktı. Amerikan yönetiminin gayrı resmi sesi olarak bilinen New York Times gazetesi, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu Batı dünyası ile İran arasındaki diplomatik çabaları baltalamaya çalışmakla suçladı. Gazetenin başyazısında, 'Benyamin Netanyahu, diplomasiden çok savaşmaktan yana bir tutum içinde. Eğer Netanyahu ve onun Kongre'deki destekçileri Batı'nın İran ile yakaladığı bu şansı sabote ederlerse, bunun sonuçları yıkım olur' ifadeleri dikkat çekti.

Netanyahu'nun Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasında hiç de yapıcı ve diyalogdan yana bir tavır sergilemediğine dikkat çekilen yazıda, İsrail Başbakanı'nın askeri seçenekleri ve ambargoların artırılmasını öne çıkaran şahin tavrı eleştirildi. Dünya basınında yapılan yorumlarda Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde de istediği sonucu alamadığı kaydediliyor. Buna kanıt olarak ise Netanyahu'nun İsrail'in nükleer bir İran tarafından tehdit altında olduğu ve bu yüzden can yakıcı ambargonun sürdürülmesi çağrısına rağmen, ABD Kongresi'nin İran'a yönelik ambargoyu hafifletme kararı alması gösteriliyor.

ABD basınında Netanyahu'nun ılımlı bir görüntü çizen İran lideri Ruhani hakkında kullandığı ifadeler de abartılı bulunarak eleştirildi. Netanyahu önceki gün, Ruhani'nin, selefi gibi nükleer silah peşinde olduğunu iddia ederek, 'Ahmedinejad kurt postunda kurttu. Ruhani ise kuzu postunda kurt' demişti. Geçen Cuma, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye telefonuyla yeni bir dinamizm kazanan iki ülke arasındaki yumuşama siyasetine İran'ın ruhani lideri Ali Hamaney'den sonra İran meclisi de destek veriyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum