1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. New York Times, ABD-YPG İşbirliğini Yazdı!
New York Times, ABD-YPG İşbirliğini Yazdı!

New York Times, ABD-YPG İşbirliğini Yazdı!

YPG ile ABD arasındaki, tablet bilgisayar ve google earth aracılığıyla yürütülen işbirliğinin detaylarını New York Times gazetesi yazdı.

A+A-

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG ile ABD arasında sahada yürütülen işbirliği ayrıntılı biçimde gözler önüne serildi.

YPG Militanları Google Earth İle Yer Belirliyor

Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Haseke bölgesinden bildiren New York Times gazetesi muhabiri Rukmini Callimachi imzasıyla yayımlanan haberde, YPG militanlarının tablet bilgisayarda Google Earth kullanarak, bölgede savaştıkları IŞİD militanlarının yerlerini işaretleyip, ABD'li yetkililere gönderdiklerini aktardı.

YPG Sarı, IŞİD Kırmızı Olarak İşaretli

Terk edilmiş apartmanlar ve harabeye dönmüş villaların bulunduğu bölgede çatışan YPG'lilerinin bulunduğu yerleri sarı, IŞİD militanlarının saklandığı mevzileri ise kırmızı nokta ile işaretleyen 36 yaşındaki Talal Raman'ın yüzlerce mil uzaklıktaki ABD askerî operasyon odasındaki kullanıcıya şöyle yazdığı belirtildi: "Silah arkadaşlarımız, düşmanın size gönderdiğim GPS (Küresel Konumlama Sistemi) adresinde hareket ettiğini görebiliyor."

ABD Uçaklarının Harekete Geçmesini Bekliyorlar

Böylece, telsiz aracılığıyla konuştukları YPG militanlarından aldıkları GPS koordinatlarını ABD'li yetkililere ileten Raman, ABD savaş uçaklarının harekete geçmesini bekliyor.

Ardından YPG'lilerin verdiği koordinat vuruluyor ve koalisyon güçlerinin komuta odasından acilen: "Lütfen arkadaşlarımızın iyi olduğunu teyit edin." mesajı geçiliyor.

Saldırılardan Önce Geri Sayım

Her saldırıdan önce "3 dakika", "1 dakika" ve "30 saniye" diye geri sayım yapılarak, YPG militanlarının bulundukları bölgelerden ayrılmamaları sağlanıyor ve ardından hedef vuruluyor.

Kaynak: ensonhaber.com

Etiketler : , , , , , , ,

HABERE YORUM KAT