1. HABERLER

  2. HABER

  3. Netenyahu'dan Provokatif İddia: Hitler Katletmek İstemedi!
Netenyahu'dan Provokatif İddia: Hitler Katletmek İstemedi!

Netenyahu'dan Provokatif İddia: Hitler Katletmek İstemedi!

İşgal Devleti İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hitler'in Yahudileri yok etmek değil, sürgün etmek istediğini, Yahudileri katletmesi için Hitleri zamanın Filistinli Müftüsü Hacı Emin Hüseyni'nin ikna ettiğini iddia etti.

A+A-

İsrail basınında yer alan haberlere göre, dün Kudüs'te düzenlenen 37. Dünya Siyonist Kongresi'nde konuşan Netanyahu, ”Hitler Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istemişti. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni Berlin'e giderek ona, ‘Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya (Filistin'e) gelir’ dedi. Hitler, ‘Peki ne yapayım onlara?’ diye sordu. Hüseyni ‘Onları yak.’ dedi.” iddiasında bulundu.

İsrail Medyası: Netenyahu’nun İddiası Tarihçiler Tarafından Reddedildi

Netanyahu'nun, Yahudi soykırımı için Hitler yerine Filistinlileri suçlayan açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekerken, İsrail medyasında da Netanyahu'nun bu iddiasının Yahudi soykırımını inceleyen en önemli tarihçiler tarafından bile reddedildiği yönünde haberler yer aldı.

Almanya'da Hitler yönetimi, 1939-1945 döneminde Yahudiler başta olmak üzere Romanlar, Nazi aleyhtarı Almanlar, engelliler, savaş tutsakları, Lehler ve diğer Slavların da aralarında olduğu milyonlarca kişiyi sistematik olarak katletmişti. II. Dünya Savaşı sırasında soykırıma kurban giden toplam Yahudi sayısının 6 milyon olduğu belirtiliyor. İsrail'de Holokost'un (Yahudi soykırımı) kurbanları için her yıl 27 Nisan'da anma törenleri yapılıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT